Stągwie Mleczne na pocztówkach (część XXXIX)
W kategorii – najwięcej koni przy Stągwiach Mlecznych – ten widok mógłby chyba zawalczyć o jedno z medalowych miejsc. Jeden ciemny koń ciągnie wóz zbliżający się do Długich Ogrodów od strony ulicy Stągiewnej. Drugi podobnie umaszczony ciągnie powóz w tym samym kierunku, ale dopiero wjeżdza na Most Stągiewny. Natomiast dwa siwe bądź białe konie widać po drugiej stronie Stągwi Mlecznych na obecnej ulicy Motławskiej, która przed wojną nosiła nazwę An der neuen Mottlau (Nad Nową Motławą). Wóz do których zostały zaprzęgniete stoi przed budynkiem w którym działał Eduard Ahlborn – specjalista w zakresie oprzyrządowania mleczarskiego. Wspominamy o nim przy okazji opisu tej i tej pocztówki.
Czeka ich być może transport jakiejś wirówki/centryfugi/separatora do mleka albo maszyny do wyrabiania masła lub zwykłej chłodni do przetrzymywania produktów mlecznych w odpowiedniej dla nich niskiej temperaturze.
Ale oprócz tych klasycznych na początku XX wieku środków transportu – sokole oko wypatrzy jeszcze jeden pojazd uwieczniony na tej pocztówce. W bramie Stągwi Mlecznych widać drobny zarys ciemnego wagonika tramwajowego. W tamtym okresie mówimy już o tramwajach elektrycznych.
Wydawcą tej widokówki był Römmler & Jonas z Drezna. Firmę założyli w 1871 r. fotograf Emil Römmler oraz księgowy Leopold Erasmus Jonas. Początkowo specjalizowali się w zdjęciach gabinetowych oraz wykorzystywanych w papierowych publikacjach. Ale wkrótce odkryli dla siebie rynek pocztówek. I działali na nim nieprzerwanie do 1945 roku. Podczas nalotów na Drezno 13 lutego 1945 r. zniszczeniu uległy wszystkie budynki fabryczne firmy, która już nigdy potem nie została odtworzona, aby ponownie zaistnieć na rynku.
Numer widniejący na prawym brzegu (i pocztówki i Nowej Motławy) to 7820 B, 45. Czy to może sugerować, że na 7820 A jest to samo ujęcie, ale w innych kolorach?…
Na pocztówce widnieje pieczątka z datą 17 stycznia 1906 roku i nazwą miasta Crefeld (od 1929 roku – Krefeld) w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, położonego na południowy zachód od Zagłębia Ruhry w pobliżu Renu. Do właśnie do tego miasta na ulicę Prinz Ferd(inand) Str. pod numer 119 miała trafić ta przesyłka ponad 96 lat temu.
Oryginalna pocztówka z obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor artykułu: Jacek Górski.