11 lipca 2013 r. – dźwig na placu przebudowy budynku LPP

Kiedy dwa lata temu nad Dolnym Miastem  zaczęła górować sylwetka wysokiego dźwigu stojącego przy budynku LPP, nasunęło nam to myśl, aby spróbować poprosić pracowników tej budowy o pomoc w zrobieniu zdjęć naszej dzielnicy z tej wysokości. Bo druga taka szansa może się już nie powtórzyć. Po rozmowie z kierownikiem budowy zapaliło się światełko w tunelu i umówiliśmy się na wizytę z aparatem fotograficznym.

11 lipca 2013 r.W czwartek 11 lipca 2013 r. nasza Opowiadaczka Historii Ela miała dzień wolny. Zatem przyszła rano z aparatem pod bramę LPP, założyła pomarańczowy kask i przekroczyła teren budowy. Oczywiście wejście po drabinie do kabiny dźwigu było niemożliwe. Ale w rolę fotografa wcielił się operator dźwigu – pan Andrzej Dawidowski. I wykonał z góry solidną porcję zdjęć pokazujących Dolne Miasto i okolice z każdej możliwej strony. Dodatkowo pod koniec „sesji” zaczął też fotografować te bardziej odległe obiekty i miejsca w Gdańsku, które z tej wysokości też bez problemu mógł zobaczyć i uwiecznić na pamiątkę.

11 lipca 2013 r.Zdjęć wyszło naprawdę sporo. I pokazują one mnóstwo zakątków Dolnego Miasta. Począwszy od czerwonych i żółtych koszar poprzez ulicę Łąkową, Dolną, Kamienną Groblę, Łaźnię, Królewską Fabrykę Karabinów, aż na Sempołowskiej, Królikarni i Chłodnej kończąc.  Trudno jest dokładniej skupić się tylko na jednym czy dwóch – z pewnością każdy znajdzie wśród nich swoje ulubione. Ja zwrócę uwagę na pięć wybranych z obszernej kolekcji.


Dzięki ujęciu z wysokości można dowiedzieć się, że część kamienic na ulicy Królikarnia ma swoje własne, wewnętrzne podwórko. To widać na pierwszym wyróżnionym w artykule zdjęciu, co dla niektórych może być zaskoczeniem. Na kolejnym uwieczniono budynek Łaźni jeszcze przed procesem rewitalizacji. Widać tam też fragment jednego z najstarszych chyba drzew na Dolnym Mieście – mojego ulubionego kasztanowca rosnącego na jednym z podwórek pomiędzy Łąkową i Jaskółczą. Trzecie nie skupia się na jednej budowli tylko pokazuje zachowaną po lewej stronie pierzeję kamienic na ulicy Łąkowej, budynek koszar w którym jest teraz Akademia Muzyczna, wieżowce na ulicy Szopy. A po prawej stronie narożny budynek w którym przez lata czynny był Galeon/Pod Kotwicą/ Restauracja Kameralna i pojedynczy wieżowiec „rafineryjny” pobudowany w latach 70. 11 lipca 2013 r.Następne daje dość wyraźny dowód na to, że budynki Królewskiej Fabryki Karabinów stawiane były w formie podków. Natomiast ostatnie zostało wybrane celowo, bo to właśnie na nim najlepiej chyba widać z jakiej wysokości były robione wszystkie zdjęcia czyli jak wysoki był sam dźwig.

Na zaprezentowanych zdjęciach jest też coś m.in. dla miłośników Olszynki, Biskupiej Górki, Podwala Przedmiejskiego czy też Bursztynowego Stadionu w Letnicy.

Autor zdjęć – operator dźwigu: Andrzej Dawidowski.

Autor artykułu: Jacek Górski

Lokalizacja: Parking przy budynku LPP.

Adres: Łąkowa 39/44.

Współrzędne geograficzne: 54o3425.24 N 18o6624.58 E

Data sesji zdjęciowej: 11 lipca 2013 r.

Okoliczności: Po rozmowie z kierownikiem budowy.

[mappress mapid=”43″]

P.S. Kiedy obejrzycie Państwo całą galerię – proponuję skomentować wybrane zdjęcie/zdjęcia. A może wskażcie Państwo to, które Wam się najbardziej podoba. Albo ujrzycie gdzieś okno swojego mieszkania albo dach swojego domu i nas o tym też poinformujecie…

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *