3… 2… 1… Odpalamy!
Opowiem Wam o dolnomiejskiej choince. Będzie to trochę nietypowa opowieść, ponieważ nie byłam osobiście na uroczystym zapaleniu światełek i na festynie, którego byłam pomysłodawcą i współorganizatorem.
Cała sytuacja związana z pandemią spowodowała, że na ubiegłorocznym odpaleniu światełek, była pani Prezydent Monika Chabior, garsteczka mieszkańców i radnych. Kiedy we wrześniu br. otrzymałam maila z zapytaniem – czy planujemy jakąś uroczystość, festyn związany z zapaleniem światełek – pomyślałam: a właściwie dlaczego nie?
Co roku tyle się działo na Dolnym Mieście, a ten rok był bardzo ubogi w takie wydarzenia. Nie było Zabawy w stylu Retro, (w zamian za to my, Opowiadacze Historii i Inkubator Sąsiedzkiej Energii, wraz z Centrum Reduta Mrowisko zorganizowaliśmy mały festyn pod tytułem „Dawno temu na Dolnym Mieście”).
Zaprosiliśmy do współpracy wielu potencjalnych partnerów, działających tutaj, w tej naszej części Gdańska. Potem doszli kolejni, działający na terenie całego miasta. Nikt nie odmówił. Każdy z nich włożył ogromną pracę. Długą listę wsparcia zamieszczę na końcu. Każdy z nich chciał przyczynić się do podarowania trochę radości mieszkańcom w ten trudny czas, dać im chwilkę zapomnienia i tchnąć ducha Bożego Narodzenia.
I tak, w dniu 7 grudnia postawiono scenę, na której miały odbywać się występy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 65, Seniorów z Dzielnicowego Domu Kultury Gedanus, młodzieży z Centrum Reduta Mrowisko. Ustawiono namioty, w których wydawano ciepłe posiłki (bigos w dwóch wersjach: tradycyjnej i wegetariańskiej w namiocie ARCHE i barszczyk w namiocie zajmowanym przez MOPR), malowano wspólny obraz, zorganizowano kiermasz uczniowski (zorganizowanym przez Radę Rodziców) i wytwarzano świąteczne świeczniki wspólnie z mieszkańcami w namiocie FOSY. Śpiewano kolędy, takie klasyczne i piosenki o tematyce świątecznej. Całość prowadził, jak zawsze niezawodny, Andrzej Stawicki. Pomagał mu Św. Mikołaj (Jacek Górski, najlepszy dolnomiejski Mikołaj, który niejedną choinkę na Dolnym Mieście „zaliczył”, prezes stowarzyszenia Opowiadacze Historii). Festyn rozpoczął się o 16, i pomimo niemałego, jak na nasze warunki, mrozu, zgromadził pokaźną grupę stęsknionych za wspólną zabawą mieszkańców i sympatyków Dolnego Miasta. Bardzo żałuję, że nie mogłam uczestniczyć bezpośrednio w całej zabawie, oglądać uśmiechnięte buzie dzieci i dorosłych, ale tak czasami jest, że my coś planujemy, a rzeczywistość „zaciera rączki” i krzyżuje nasze plany. Nawet nie macie pojęcia, jak bardzo się ucieszyłam, kiedy wyglądając przez okno zobaczyłam, że scena została ustawiona tak, że cały przebieg wydarzeń będę mogła obserwować z okna (dzięki Fundacji Gdańskiej, która wzięła na swoje barki ciężar technicznej obsługi). A i współorganizatorzy przesyłali mi relację na żywo z imprezy (tutaj podziękowania dla Katarzyny Werner z Biura Rozwoju Gdańska). I tak, ubrana w kurtkę i czapkę stojąc w oknie, obserwowałam przebieg występów.
O godz. 17 przybył wiceprezydent Piotr Grzelak, by wspólnie z mieszkańcami uczestniczyć w uroczystym zapaleniu światełek na dolnomiejskiej choince.
Zabawa się jednak nie zakończyła po tym fakcie. Konkursy zorganizowanie przez Opowiadaczy Historii, (pytania konkursowe ułożone przez tęgą głowę Św. Mikołaja tzn. prezesa ), występ młodzieży z Mrowiska i rozdanie nagród w konkursie za najpiękniejsze ozdoby choinkowe, zorganizowanym przez SP 65 i stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Bliżej Centrum. Najbardziej wytrwali, nie bacząc na doskwierający mróz pozostali do końca. I cieszę się bardzo, że mogliśmy dostarczyć trochę radości wszystkim uczestnikom, że organizacje, instytucje działające na Dolnym Mieście, przy pomocy Instytucji Miejskich, chciały wziąć udział w dawaniu tej radości. To była wspólna, wspaniała praca wymienionych niżej partnerów, i jestem przekonana, że nie ostatnia. Dziękuję za ten trud i zaangażowanie. Bez Was by się nie udało!
Lista jest długa, co również cieszy, prawda? Zatem oto ona:
Miasto Gdańsk, Biuro Rozwoju Gdańska, Rada Dzielnicy Śródmieście, Fundacja Gdańska, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Mrowisko Centrum Reduta, SP 65 wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych Bliżej Centrum, CSW Łaźnia, Fundacja LPP, Dwór Uphagena Arche, Euro Styl, Gedanus Dzielnicowy Dom Kultury, Werbrand – social media z wizją oraz my: stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku i Inkubator Sąsiedzkiej Energii – ISE Dolne Miasto.
Ja tam nie byłam, bigosu i barszczyku nie piłam, ale wysłuchawszy opowieści i pomagając w organizacji skrzętnie spisałam.
Elżbieta Woroniecka
Zdjęcia wykonał Michał Wesołek/Werbrand – social media z wizją.