4 sierpnia 2018 r. – Tatooooo rzuć płytę, czyli 3xDM

4 dzień sierpnia 1988 roku przypadał akurat na czwartek. Zachmurzenie było tego dnia umiarkowane, okresami duże z przelotnym deszczem. Temperatura w nocy i rano 9-12 st. C, maks. w dzień 17-20 st. C. W kinie Leningrad można było tego dnia wybrać się na film „Piraci” o 10:00, 12:30 i 15:00 albo „Dzieci gorszego boga” o 17:30. A na seansie nocnym o godzinie 21:00 można było obejrzeć „Samotnego wilka McQuade”. W ofercie innych kin z tego dnia były też m.in. – „Kopalnie Króla Salomona”, „Terminator – Elektroniczny morderca”, „Kingsajz”, „Pluton” i „Commando”. W telewizji o 20:00 wyemitowano w programie pierwszym piąty odcinek czechosłowackiego serialu kryminalnego „Sprawy majora Zemana” o tytule „Przeklęty spadek”. A na Dwójce pojawił się m.in. reportaż z festiwalu muzyki country w Mrągowie oraz zaproszenie do Teatru Syrena na przedstawienie „Wertyński i inni”. W radiowej Jedynce oczywiście od 9:00 do 11:50 nie mogło zabraknąć „Lata z Radiem”, o 14:05 „Magazynu Muzycznego RYTM”, a o 20:15 „Koncertu życzeń”. W programie II Polskiego Radia w „Wakacyjnym Studiu Stereo” o 18:30 wyemitowano muzykę z płyt zespołów Madness oraz Secret Service. A o 22:00 w audycji z muzyką elektroniczną nadano trzy z czterech części „Incantations” Mike’a Oldfielda. W muzycznej ofercie Trójki na ten dzień znalazły się m.in. „W tonacji Trójki” prowadzona przez Korneliusza Pacudę oraz „Blues wczoraj i dziś” Jana Chojnackiego. Taki to właśnie był ten dzień 4 sierpnia 1988 roku…

Dokładnie 30 lat później czyli też 4 sierpnia (tym razem będzie to sobota) na Dolnym Mieście powrócą tamte wspomnienia z lat 80. Zapraszamy do udziału w muzycznej podróży w czasie. Wyruszymy wspólnie na historyczną dźwiękową wycieczkę. A dokonamy tego za sprawą starych odbiorników radiowych, plakatów wyciętych z ówczesnych gazet, piosenek z list przebojów, filmów muzycznych i festiwali oraz muzyki odtwarzanej z winylowych płyt i kaset magnetofonowych. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy gości, którzy w tamtych czasach grali, śpiewali, koncertowali i pisali o muzyce. A co najważniejsze – większość z nich cały czas działa w branży muzycznej. Będą z nami na żywo, połączymy się z nimi telefonicznie lub usłyszymy ich w materiałach nagranych specjalnie dla nas na ten właśnie dzień. W wielkim finale odbędzie się koncert zorganizowany specjalnie dla Dolnego Miasta. Ale to nie koniec atrakcji. Bo chcemy też ugościć wszystkich tych, którzy którzy pamiętają takie przeboje jak „Autobiografia”, „The Final Countdown”, „Biała flaga”, „You’re My Heart, You’re My Soul”, „Słodkiego, miłego życia”, „Felicita”, „Bananowy Song” albo „Voyage Voyage”, bo sami je nagrywali z radia na swojego szpulowca, uczyli się grać ich akordy na gitarze albo w specjalnym zeszycie z piosenkami notowali niektóre tytuły w języku, który nie do końca przypominał angielski. Tego dnia przyjdźcie do nas i opowiedzcie o swojej ulubionej piosence tamtej dekady. Zaśpiewajcie ją. Zatańczcie. Opiszcie teledysk. Odtwórzcie z winyla albo z kasety. Tego dnia na Dolnym Mieście króluje muzyka lat 80. w każdej postaci. A każdy uczestnik tego wydarzenia może je współtworzyć.

Proszę zapamiętać – 4 sierpnia 2018 roku spotykamy się o godzinie 11:00 na ulicy Reduta Wyskok 2 przed budynkiem ISE i rozpoczynamy wielką sobotnią muzyczną zabawę aż do wieczora. Zabawę pod hasłem „Tatooooo rzuć płytę, czyli 3xDM”. Jeżeli chcecie poznać wszystkie rozwinięcia tego dwuliterowego skrótu – musicie cierpliwie poczekać do tej pierwszej soboty sierpnia.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklicznego już projektu „Zrozumieć siepień” i na Dolnym Mieście nawiązuje do pomysłu zrealizowanego w 2017 roku o tytule „Mamoooo rzuć chleba”.

Za jego realizację odpowiedzialni są: Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Inkubator Sąsiedzkiej Energii oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Wyłącznym patronem medialnym tego wydarzenia jest Radio Gdańsk.

[mappress mapid=”138″]

P.S. Wszystkie wymienione szczegóły z 4 dnia sierpnia 1988 roku są prawdziwe. I zostały spisane na podstawie archiwalnych materiałów źródłowych pozyskanych przez Opowiadaczy Historii.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *