8 marca 2016 roku – Akademia z okazji Dnia Kobiet
We wtorek 8 marca 2016 r. można było wziąć udział w wydarzeniu, które łączyło przeszłość z teraźniejszością.
Tego dnia Opowiadacze Historii i Fundacja Gdańska zaprosiły do udziału w uroczystej akademii z okazji Dnia Kobiet.
Całość podzielona była na kilka części.
Po pierwsze wymieniono ekspozycję w otwartej galerii tramwajowej. Tym razem zawisło w niej ponad 20 portretów kobiet mieszkających i pracujących na Dolnym Mieście. Część z pokazanych zdjęć pierwszy raz trafiła do szerszego grona odbiorców. Wystawa czynna jest 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu i warto zatrzymać się przy tramwaju w trakcie weekendowego spaceru, porannej drogi do sklepu albo popołudniowej drogi z pracy do domu. Na urokliwych portretach można zobaczyć m.in. pracownice Blaszanki, panie przedszkolanki, nauczycielki, mamusie z dziećmi, babcie z wnukami. Może ktoś rozpozna w tramwajowej szybie kogoś ze swojej rodziny, może sąsiadkę albo koleżankę z klasy.
Aby przywołać klimat dawnych czasów, a przy okazji pokazać i przypomnieć ile zakładów pracy działało kiedyś na Dolnym Mieście – zaproponowano wszystkim gościom udział w uroczystej akademii podczas której pięciu przodownicom z Dolnego Miasta pracy za ich trud, poświęcenie i zaangażowanie wręczono odpowiednie prezenty. Na róg Thälmanna i Toruńskiej do Baru Kawowego zaproszono przedstawicielki z ulicy Śluzowej, Kurzej, Angielskiej Grobli i Łąkowej. Na każdą z pań czekała para rajstop, okazjonalny drobny upominek oraz koperta z premią pieniężną. Następnie odczytano list I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka i premiera Piotra Jaroszewicza do kobiet polskich. Warto dodać, że wszystkie zgromadzone w barze kobiety dostały tego dnia życzenia od panów i kwiatek. A niektóre w ramach dodatkowego prezentu kostkę pachnącego mydła. Natomiast każdy bez względu na płeć został poczęstowany szklanką herbaty Ulung oraz specjalnie na ten dzień przygotowanymi ciastkami i goframi.
Kiedy kalendarz z roku 1983 zastąpiono kalendarzem z 2016, Opowiadacze zaczęli snuć historie związane ze zdjęciami prezentowanymi na zewnątrz. Tym razem wyświetlając je na dużym ekranie opowiadali o tym, kogo dokładnie widać na danej fotografii, gdzie została ona zrobiona, w jaki sposób udało się do niej dotrzeć. Bohaterki dwóch zdjęć odwiedziły tego dnia wspomnianą uroczystość, zatem można było z ich ust bezpośrednio usłyszeć wspomnienia dotyczące prezentowanych portretów. Dodatkową atrakcją było kilkanaście zdjęć, które nie znalazły swojego odzwierciedlenia w galerii, ale które pasowały do tematu spotkania. Były wśród nich zdjęcia zrobione podczas spotkania towarzyskiego pracownic i pracowników zajezdni z okazji 8 marca z archiwum Pani Marii oraz zdjęcia nauczycieli i komitetu rodzicielskiego zrobione być może podczas podobnej uroczystości otrzymane przez Elę.
Całości spotkania dopełniały reprodukcje okładek dawnych czasopism i gazet pochodzących dokładnie z 8 marca lub okolic tej daty. A w ramach ciekawostek dokonano przeglądu prezentów, jakie można było kupić kiedyś dla Ewy z okazji jej święta (wody kwiatowe Pollena, losy Loterii Centrum Zdrowia Dziecka, kupony Toto-Lotka, biżuterię importowaną z ChRL, bony towarowe do MHD czy też wyroby garmażeryjne Centrali Rybnej).
To co najbardziej cieszy, to zaangażowanie osób goszczących na akademii. Były komentarze do zdjęć, były osobiste wspomnienia o Dolnym Mieście, autentyczne spotkania po latach, recytowanie wierszy, a nawet fragment szkolnej piosenki z okazji Dnia Kobiet zaśpiewany a cappella.
A Opowiadacze Historii już szykują się do kolejnego lokalnego wydarzenia, jakim będzie wspólne malowanie jajek, sadzenie rzeżuchy i robienie palemek w Zajezdni Dolne Miasto Cafe&Bar.
Fotoreporterką tego dnia była Elżbieta Woroniecka. A fotoreporterem – Krzysztof Krzemiński.
Autor artykułu: Jacek Górski
Kochane „OPOWIADACZKI” zdrówka, pomyślności, wielu radości – jesteście WIELKIE , niesamowite !
Przy okazji Święta Kobiet pozdrawiam, i życzę Wam dalszych sukcesów i zadowolenia z tego co robicie od lat…