Antoni Śliwiński
Przez prawie dwie pierwsze dekady XX wieku, w pobliżu skrzyżowania ulicy Łąkowej z Ułańską, swój zakład fotograficzny na Weidengasse 4 prowadził Pan Fritz Krause. Nie wiemy z jakich powodów zaniechał wykonywania tego zawodu w tym właśnie miejscu. Co więcej – z dostępnych źródeł wynika, że po 1920 roku nie działał już w żadnym innym zakładzie fotograficznym w Gdańsku. Mógł się wyprowadzić do innego miasta. Mógł też zwyczajnie z różnych powodów odejść z tego świata.
Dostępna w Internecie księga adresowa na 1921 rok informowała wszystkich zainteresowanych, że pod wskazanym adresem na ówczesnej Wierzbowej 4 (obecnej Łąkowej 4 – budynek, którego już nie ma) swoje usługi oferował zupełnie nowy fotograf Antoni Śliwiński. W anonsie opublikowanym rok wcześniej podkreślał on, że prowadzi Polski Zakład Fotograficzny w Gdańsku. Oprócz niego nikt więcej o tym nazwisku nie mieszkał wówczas na Dolnym Mieście.
Zakład ten nie działał jednak zbyt długo. Już w kolejnym roku jakikolwiek ślad po atelier fotograficznym w tym miejscu na Dolnym Mieście zniknął na wiele długich lat. A jedynym zdjęciem o którym wiemy, że było sygnowane pieczątką Antoniego Śliwińskiego jest fotografia przedstawiająca Bank Kupiectwa Polskiego (jeżeli jest to oddział tego Banku w Gdańsku, to mieścił się on na Grosse Wollwebergasse 27 czyli współczesnej Tkackiej, mniej więcej na wysokości Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ale po tej drugiej stronie jako czwarty budynek liczony od skrzyżowania z ulicą Piwną). Ciekawe, że we wspomnianym anonsie zakład figuruje pod adresem w Gdańsku. Ale na pieczątce pod zdjęciem widnieje już niemiecka nazwa Danzig.
Zaprezentowany anons prasowy ukazał się w „Gazecie Gdańskiej” w dwóch numerach na początku roku. A dokładniej w numerze 5 z 8 stycznia 1920 roku oraz w numerze 9 z 13 stycznia 1920 roku. Zaprezentowane archiwalne zdjęcie prezentujemy dzięki uprzejmości Pani Marty Pawlik z Biblioteki Głównej Polskiej Akademii Nauk.
Autor artykułu – Jacek Górski.
[mappress mapid=”115″]
Witam. Czy Łąkowa 4 ,to na pewno w pobliżu ul. Ułańskiej ? , a nie ul. Długie ogrody ( dawniej Elbląska). Tam chyba zaczyna się ul. Łąkowa. Pamiętam z początku lat 60-tych XX w., że właśnie na początku ul. Łąkowej stał budynek ,w którym był fotograf.
Zgadza się. W pobliżu Ułańskiej.
Prosze pamiętać, że bliżej Długich Ogrodów stały i stoją jeszcze koszary oraz szkoła (teraz wszystko należy do Akademii Muzycznej).
A wspomniany fotograf – pan Bruniec miał swój zakład po drugiej stronie ulicy czyli pod numerem dwucyfrowym.