Bagnety modernizowane w Kgl. Gewehrfabrik Danzig
Podczas I Wojny Światowej (194-1918) Fabryka Karabinów w Gdańsku nie tylko produkowała nową broń, ale również zajmowała się jej naprawą. Do zakładów trafiała bowiem z różnych frontów broń uszkodzona, której nie dawało się naprawić w prosty sposób w polowych warsztatach rusznikarskich. Wśród tej broni była również broń zdobyczna zagranicznych wzorów.
Jednak tutaj chciałbym omówić inny przypadek dotyczący nie broni palnej. ale broni białej. A mianowicie konkretnie mowa będzie o bagnetach.
Wśród kolekcjonerskich egzemplarzy bagnetów niemieckich pochodzących z okresu sprzed I WŚ, można napotkać egzemplarze, które u nasady głowni mają wybite znakowanie producenckie gdańskiej fabryki broni. Jest ono identyczne z tym, które było umieszczane na broni palnej.
Nie ma dostępnych informacji o tym, aby w okresie przed I WŚ fabryka w Gdańsku produkowała bagnety albo przynajmniej zajmowała się ich składaniem z komponentów dostarczanych od podwykonawców. Zatem jedynym logicznym wyjaśnieniem pojawienia się znakowania z Gdańska jest to, że trafiły tu na remont albo modernizację.
Oprócz samej naprawy bagnetów uszkodzonych podczas działań wojennych, w tamtym okresie normą było modernizowanie starszych typów bagnetów do nowszych wzorów. Jak na przykład w przypadku starszych bagnetów wzoru S71/84 (Seintengewehr 71/84). Ich modernizacja polegała na obcięciu oczka i jego odpowiednim zeszlifowaniu. Dodatkowo czasami zacierano również częściowo stare znakowania regimentowe, aby na ich miejsce nanieść nowe oznaczenia.
W ten prosty sposób starano się niwelować braki materiałowe i produkcyjne podczas I WŚ, a stare bagnety dostawały niejako drugie życie.
Okres kiedy wykonywano te naprawy/modernizacje w gdańskiej fabryce przypada najprawdopodobniej na ostatni rok wojny czyli 1918. Przynajmniej tak ma wynikać z przekazów, że tylko w tym okresie wykonywano takie działania w gdańskich zakładach. Nie wiadomo jednak jaki był rozmiar tego procederu i ile w ten sposób naprawiono lub zmodernizowano bagnetów w tamtym czasie.
Niemniej jednak przypadki takie stanowią ciekawe egzemplarze kolekcjonerskie nie tylko dla miłośników militariów, ale również dla osób interesujących się historią Fabryki Karabinów w Gdańsku.
Na załączonych przykładowych zdjęciach jest przedstawiony bagnet typu S71/84 wyprodukowany przez zakłady Weyersberg, Kirschbaum & Co (W.K.C.) Solingen w roku 1888. Zmodernizowany następnie w gdańskiej fabryce do standardu bagnetu typu S84/98 a.A. (alter Art)
Autor: Piotr J. Bochyński.
Bibliografia:
BAGNET S 84/98 (alter art) Z M 71/84 DANZIG; Czarny / MUZEUM MILITARNE I NIE TYLKO „CZARNY”, MyVimu.com)
zdjęcia na licencji CC BY-SA 2.0 PL
Witam ile taki bagnet jest warty