Baszta Atutowa na pocztówkach (część II)/Baszta Biała na pocztówkach (część II)

Pierwszą pocztówkę z Basztą Białą mieliśmy już okazję opisać w maju 2017 roku. Pierwszą i jedyną jak do tej pory. Chociaż zarys tej baszty widać też w oddali na pocztówce z widokiem Koszar Wiebego od strony ulicy Rzeźnickiej omówionej w 2023 roku. W przypadku Baszty Atutowej sytuacja wygląda podobnie. Jeden jedyny kompletny jej opis pojawił się w 2018 roku. A następny (już tylko stanowiący uzupełnienie obiektu podstawowego) za sprawą też Koszar Wiebego – w 2022 roku.
Baszty - Atutowa i Biała - na jednej pocztówceTym razem sięgamy po przykład w którym postanowiono ze względu na sąsiedztwo obu budowli i położenie w tej samej linii – umieścić Basztę Białą (Weisser Thurm) oraz Basztę Atutową (Trunf-Thurm, Taubenthurm Baszta Biała z przedwojennej pocztówki[jak wynika z podpisu zwaną też gołębią]) na jednej i tej samej pocztówce.
1/ Basztę Białą pokazano od strony wjazdu ze współczesnej ulicy Okopowej na ulicę Augustyńskiego, przed skrzyżowaniem z ulicą Rzeźnicką. Widać na niej, że w pobliżu Baszty bardzo blisko od strony lewej stał niższy budynek z małymi okienkami. A oba łączyło niewielkie murowane przejście. Stan murów Baszty Białej nie wygląda na zbyt dobry. Szczególnie w tych niższych partiach u podstawy tytułowej bieli zupełnie nie widać. Czyżby to wilgoć, która i po II wojnie światowej jeszcze wielokrotnie zostawiała swoje mokre ślady na tynku.
Tym razem to na drugim planie dostrzec można fragmenty wspominanych już wcześniej koszar Wiebego.
Baszta pod Zrębem z przedwojennej pocztówki2/ Baszta Atutowa widoczna jest w całej swojej okazałości. Pokazano ją od strony ulicy Żabi Kruk. Dostępu do niej strzegł wysoki, ceglany mur. A jak można dostrzec z tej perspektywy – w jej pobliżu stały minimum dwa niskie budynki ze spadzistymi dachami – najprawdopodobniej pełniące rolę magazynów wojskowych. Na jej szczycie widać już dach o prostokątnym kształcie, który w przyszłości posłuży do nazwania tej budowli Basztą pod Zrębem. Ten tytułowy zrąb wystaje ponad zaokrągloną frontową część baszty. Baszta ta jeszcze nie wie jaki los ją spotka za kilkadziesiąt lat…
Wracając na koniec jeszcze do kanciastego dachu drugiej baszty – bardzo łatwo można sobie wyobrazić ten dach w formie zaokrąglonej – wystarczy tylko przenieść oczami wyobraźni na jej czubek identyczny owalny kształt z baszty obok czyli… Baszty Białej.

Baszty - Atutowa i Biała - na jednej pocztówce - widok strony odwrotnejJest to kolejna już pocztówka za wydanie której odpowiedzialna była Clara Bernthal z Gdańska. Jej pocztówki można podzielić na dwie części. Jedną stanowią pocztówki numerowane takie jak np. ta z numerem 18494, ta z numerem – 35611, albo ta z numerem A 48281. A drugą – do których należy także i ta dzisiaj omawiana – nie posiadają żadnych dodatkowych oznaczeń cyfrowych. Takimi wcześniejszymi przykładami są Królewska Fabryka Karabinów, Rzeźnia Miejska, Stągwie Mleczne, kolejne Stągwie Mleczne, Długie Ogrody oraz Koszary Wiebego. Wszystkie jak widać już wcześniej zostały przez nas omówione.

Zaprezentowana oryginalna pocztówka bez obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Autor artykułu: Jacek Górski.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *