Brama Nizinna na pocztówkach (część I)
Wybór tej pocztówki jest następstwem publikacji z sierpnia br. bardzo rzadkiego ujęcia pokazującego róg Grodzy Kamiennej i Dolnej Bramy zrobiony z wnętrza Bramy Nizinnej. W prawym górnym rogu widać na niej ciąg dalszy zabudowań ze wspomnianej Kamiennej Grodzy. Ale zacznijmy od początku.
Das Legetor (Feldseite) widniejący w podpisie pocztówki to nic innego jak widok Bramy Nizinnej od strony… pola. I właśnie od strony pola zmierza do jednego z przejść para osób złożona z mężczyzny w czarnym kapeluszu i czarnym garniturze oraz towarzyszące mu dziecko dla kontrastu ubrane we wdzianko w kolorze białym. Pan trzyma ręce splecione na plecach, co może sygnalizować, że wraca ze spaceru (czyżby z wnukiem lub wnuczką?…).
Na fasadzie doskonale widoczna jest data powstania obiektu – rozłożona na szczytach czterech kolumn i układająca się w rok 1626. W centralnej części nad głównym wjazdem wisi prosty herb Gdańska, a nad nim orzeł w koronie będący emblematem państwa pruskiego.
Do Bramy prowadzi droga zabezpieczona z obu stron metalowym płotem. Nawet jeszcze teraz można dostrzec drobne pozostałości tego płotu po prawej stronie drogi. Jeżeli nie zwróciliście na to uwagi – sprawdźcie to przy najbliższej okazji. Niestety chodnik po lewej stronie posiada dla kontrastu już powojenne ogrodzenie.
Ale przed czym dokładnie miał zabezpieczać ten płot – można sobie zadać pytanie?… Przed głęboką wodą w fosie, która przebiegała właśnie w tamtym miejscu pod mostem. Jej taflę widać nawet w prawym dolnym rogu. Pozostałością po niej jest dość głęboki rów, który od czasu do czasy jeszcze teraz wypełnia się płytką wodą. Za to po lewej stronie rzuca się w oczy brak czegoś do czego w tej chwili jesteśmy mocno przyzwyczajeni czyli schodów prowadzących z kurtyny bastionu w dół. W czasie kiedy powstawała ta pocztówka – takie rozwiązanie było niemożliwe do zrealizowania właśnie ze względu na wspomnianą wodę.
Na dalszym planie widać budynki stojące za Bramą Nizinną. Idąc od lewej strony widzimy tyły dwóch kamienic z ulicy Dolna Brama, a następnie ozdobne wykończenie szkoły podstawowej dla dziewcząt. Z prawej strony natomiast dostrzegamy ornamenty na kamienicy stojącej na ulicy Dolna Brama 9 lub 10. A następnie górę kilkupiętrowej kamienicy z Kamiennej Grodzy 3-4 o której była mowa na samym początku.
Na odwrotnej stronie tej pocztówki widnieje krótki opis. Mowa w nim o tym, że pokazany obiekt zbudowany został w 1626 roku przez miejskiego budowniczego i architekta Hansa Strackowsky’ego czyli Jana Strakowskiego (Ojca).
Sama kartka powstała metodą techniki druku wklęsłego o nazwie heliograwiura. Zdjęcie pochodziło z gdańskiej pracowni Gottheil & Sohn. A wydawcą był W.F. Burau z Gdańska – Tore I. Być może niektórzy pamiętają, że mniej więcej dwa lata temu zaprezentowana już została jedna kartka wytworzona w podobny sposób. Była na niej uwieczniona Kamienna Śluza.
Zaprezentowana oryginalna pocztówka bez obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor artykułu: Jacek Górski.
[mappress mapid=”157″]