Brama Nizinna na pocztówkach (część II)
Nie ma na niej miejsca ani na znaczek, ani na dane adresowe odbiorcy. Ale jednak ta część przesyłki została gęsto zapisana pismem maszynowym. A działo się to – jak można przeczytać 2 stycznia 1937 roku – najprawdopodobniej w Sopocie (Zpt?). A całość następnie być może została włożona do koperty i wysłana. Gdzie – tego pewnie się nigdy nie dowiemy. Dodatkowo w lewym górnym rogu widnieje pieczątka Gdańska z herbem i podpisem Leege Tor czyli dokładnie z tym co widać na froncie. A front na którym pokazano Bramę Nizinną wygląda jak zdjęcie. Ale przecież to właśnie zdjęcia służyły za podstawę do wydrukowania podobnych pocztówek. Czy zatem więcej cech przemawia za tym, że jest to pocztówka czy może fotografia?… Umieszczenie jej przez nas w tym cyklu rozwiewa wszelkie wątpliwości. Dla nas jest to pocztówka. A co na niej dokładniej widać?…
Ujęcia różnych miejsc Gdańska dostępnych na pocztówkach dzielą się na te najbardziej oczywiste i na te mniej oczywiste. W przypadku Bramy Nizinnej fotografowie najczęściej stawali blisko wjazdu na teren Gdańska przez bramę i taki właśnie widok uwieczniali. Tym razem mamy przypadek odmienny. Osoba fotografująca przeszła przez Bramę (a może szła od strony Olszynki) i zatrzymała się w takim punkcie, aby oprócz Bramy Nizinnej pokazać też miejsca ją otaczające. Widzimy zatem z obu stron wspomnianego budynku wały ziemne stanowiące kurtynę bastionów. Widzimy wodę wypełniającą fosę przez Bramą. Widzimy szczyty kamienic należące do Grodzy Kamiennej (po prawej stronie) i do placu Wałowego (po lewej stronie). Proszę zwrócić uwagę, że sylwetka jedna z nich odbija się w tafli wspomnianej wody. Widać też sylwetki kilku osób stojących na murku przy wodzie. Ale chyba to co najbardziej przyciąga wzrok, to… metalowe barierki na pierwszym planie. Barierki, których ostatnie elementy zachowały się jeszcze do dzisiaj w kilku miejscach przed Bramą Nizinną. A kiedyś oddzielające na całej swojej długości ścieżkę od brzegu. Być może kończyły się dopiero przy moście kolejowym prowadzącym na dworzec południowy.
Zaprezentowana oryginalna pocztówka zapisana na maszynie pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor artykułu: Jacek Górski.