Brama Nizinna na pocztówkach (część IV)
Wielokrotnie już widoczny na zdjęciu furman przejeżdżał Bramę Nizinną, udając się z Wallplatz czyli Placu Wałowego w kierunku Gross Walddorf czyli Olszynki. I niejedno już w tym miejscu widział. Kiedyś przed samym końskim nosem dostojnie przechodziła biała łabędzica z pocieszną szarą grupką swoich opierzonych dzieci. Innym razem wzdłuż chodnika biegła zagubiona i spłoszona koza. Pamięta też taki dzień w którym w samej bramie kilku młodych wyrostków urządziło sobie grę w serso. To, że środkiem jezdni lubili przechadzać się od czasu do czasu wędkarze to już wiedział od dawna. Z daleka też rozpoznawał zmęczonych kolejarzy wracających z pracy do domu. Ale tym razem trochę zaskoczył go widok, który ujrzał.
Jak sięga pamięcią – w te rejony nigdy żaden fotograf się nie zapuszczał. Wprawdzie było kilka zakładów fotograficznych w okolicach – te najbliższe to na Fleischergasse czyli Rzeźnickiej oraz Poggenpfuhl (Żabi Kruk). Ale tam chyba głównie portrety robiono we wnętrzach. A tutaj proszę – ktoś postanowił wybrać się na południe Gdańska i uwiecznić na zdjęciu wjazd do Gdańska od tej właśnie strony Żuław. Ktoś postanowił pokazać jak wygląda od frontu Lege Tor czyli Brama Nizinna. Jak solidnie jest zbudowana z tych wielkich kamiennych bloków. Jak ładnie prezentuje się orzeł na szczycie bramy. I jaka solidna droga oświetlona gazowymi latarniami prowadzi do jej wnętrza.
Na ten niespodziewany widok szybko ściągnął lejce i zatrzymał swój wóz.
Fotograf skinął głową w podzięce i zrobił kolejne zdjęcie. Ruch tutaj nie był zbyt wielki, więc furmanka wyjeżdżająca z bramy stanowiła dodatkowe urozmaicenie kadru. Miał nadzieję, że pani Iwan nie powinna mieć mu tego za złe. Gdyby było jednak inaczej – ma przecież na wszelki wypadek wcześniej zrobione ujęcie na którym nikt i nic nie zasłania wjazdu do bramy.
Wydawcą tej pocztówki była właśnie wspomniana wcześniej Gertrud Iwan – prowadząca sklep i hurtownię z artykułami papierniczymi na ulicy Hl. Geistgasse (Św. Ducha) 120. Jej numer to 57. Trudy Iwan – jak podają Księgi Adresowe – działała pod wskazanym adresem przez ponad 10 lat (1928-1938). A sam budynek znajdował się na samym rogu skrzyżowania wspomianego Św. Ducha z ulicą Ziegengasse czyli Kozią.
Zaprezentowana oryginalna pocztówka bez obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor artykułu: Jacek Górski.
Warto też przeczytać:
Brama Nizinna na pocztówkach (część I)
Brama Nizinna na pocztówkach (część II)
Brama Nizinna na pocztówkach (część III)