Brüchert & Stürz

Eugen Brüchert był kupcem, który mieszkał na Englischer Damm (Angielskiej Grobli) pod numerem 16 od mniej więcej 1912 roku. W jaki sposób spotkał się pierwszy raz z Moritzem Stürzem – tego nie wiemy. Ale w efekcie tego i być może kilku kolejnych spotkań obaj panowie postanowili założyć wspólny interes.
Bruchert und Sturz z Weidengasse 49 - oryginalna koperta firmowa z 1923 rokuW 1920 roku jako Brüchert & Stürz rozpoczęli działalność pod znanym nam już adresem Angielska Grobla 16. A rok później przenieśli się na Dolne Miasto i przez kilka kolejnych lat funkcjonowali pod adresem Weidengasse (Łąkowa) 49.  Budynek ten znajdował się na rogu skrzyżowania z ulicą Straussgasse (Chłodną) vis-a-vis stojącej do dzisiaj kamienicy na Łąkowej 50. Najbliżej omawianego – nieistniejącego dzisiaj budynku – stał nieistniejący też dzisiaj dom pod adresem Straussgasse 1. A wspominamy o tym dlatego, że Moritz Stürz pod tym właśnie adresem figurował przez kilka lat w Księgach Adresowych. Zatem do omawianej firmy miał bardzo blisko. Eugen Brüchert czyli drugi współwłaściciel firmy i właściciel budynku na Weidengasse 49, a później też  Straussgasse 1 – przez jakiś czas mieszkał na Langgarten (Długie Ogrody) 32, aby ostatecznie około 1925 roku zamieszkać na… Weidengasse 49 właśnie (zbieg okoliczności?…). Akurat w tym samym czasie samo biuro firmy zostało przeniesione na Pfefferstadt (Korzenną) 36 I. A dzięki rozszerzonym informacjom w kolejnych Księgach Adresowych można było się dowiedzieć, że przedsiębiorstwo z Korzennej, a może raczej hurtownia z Korzennej miała w swoim asortymencie ogromny wybór papierosów i akcesoriów dla palaczy oraz wyroby stalowe (wszystko po cenach hurtowych).
Bruchert und Sturz - drzewo zmian w latach 1912-1942Niestety –  w połowie lat 20. drogi obu panów się rozeszły. I tak – bardzo krótko na Korzennej działał już tylko Eugen Brüchert. Natomiast E.M. Stürz zaczął handlować w 1926 roku identycznym towarem (sic!) najpierw na Altstädtischer Graben (Podwalu Staromiejskim) 4, a w kolejnych dwóch latach na Töpfergasse (Garncarskiej) 11. Od 1929 roku trudno powiedzieć co dalej się działo z tym przedsiębiorcą, ponieważ jego dane znikają z następnych Ksiąg Adresowych.
A wracając do Eugena Brücherta – to kolejnym adresem pod którym prowadził on działalność było Milchkannengasse (Stągiewna) 25. A było to mniej więcej w latach 1928-1934. Ostatni etap działalności to okres 1934-1942. Interes został przeniesiony do… mieszkania lub innego pomieszczenia/pomieszczeń na znanej nam już Weidengasse 49. A oprócz stałego już asortymentu doszły też do sprzedaży… harmonijki ustne.

Oryginalna koperta firmowa z 1923 roku pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Autor tekstu: Jacek Górski.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *