Chłopiec przy balustradzie mostu

Most Rogoźników nie przetrwał II wojny światowej. A prezentował się bardzo okazale. Widać to na przedwojennych ujęciach z tamtego rejonu. Na stronie opisaliśmy już pierwszą, drugą, trzecią i czwartą pocztówkę na której występuje wspomniany obiekt.

Z drugiej strony udało nam się też kiedyś pozyskać jedno zdjęcie na którym dostrzec można wjazd na prowizoryczny most pieszy pobudowany po wojnie na ruinach zniszczonej konstrukcji o której wspominamy na początku.

Dzisiaj do tej powojennej kolekcji możemy dołożyć kolejne.Chlopiec z ulicy Szopy stoi przez nieczynym Mostem Rogoźników Na zdjęciu zrobionym z ulicy Szopy widać fragment powojennego Gdańska. Stągwie Mleczne, zabudowania na ulicy Stągiewnej, pusty plac po spichlerzach na ulicy Motławskiej, zachowany wznoszący się ku górze element konstrukcji zwodzonego Mostu Stągiewnego, wypalone budynki na Ołowiance.
Na pierwszym planie stoi chłopiec w wieku 9, może 10 lat. Prawie opiera się o metalową balustradę Mostu Rogoźników. Widać jednak, że samo oparcie jest powyginane, a dalsza część barierek opada stromo ku wodom Nowej Motławy. Dostępu do szczątków mostu bronią dwie drewniane deski przymocowane do poręczy lub tralek. Z jednej strony zabezpieczały one przedwojenne oryginalne wejście, którego praktycznie już nie było na przedwojenny most, który w tamtym czasie zwyczajnie nie istniał. A z drugiej kierowały w stronę znanej nam z wcześniej wspomnianego  zdjęcia drewnianej namiastki mostu.

Zastanawia nas – kim mógł być ten chłopiec ze zdjęcia? Czy mieszkał gdzieś w pobliżu – na ulicy Długie Ogrody, na Dolnej lub na Łąkowej… Czy chodził do Trójki czy do Czwórki?… A może zwyczajnie przechodził tylko z kimś tą drogą udając się w odwiedziny do rodziny na Dolnym Mieście albo do znajomych mamy lub taty mieszkających na Polskim Haku.

Przy takich okazjach zawsze też zadajemy sobie pytanie – czy w tamtych okolicach powstało więcej fotografii podczas tej jednej sesji fotograficznej. Może chłopiec pozował też na tle samych Stągwi Mlecznych albo budynków koszarowych lub odgruzowywanej być może właśnie wtedy ulicy Szopy lub Szafarnia. Czy poznamy kiedyś odpowiedzi na te pytania?…

Podsumowując jednak najważniejszy cel:

Poszukiwany jest młody chłopiec z powojennego zdjęcia z ulicy Szopy, który stoi przy nieczynnym Moście Rogoźników.

Autor tekstu: Jacek Górski.

Oryginalne zdjęcie pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *