Cztery strony Koszar Wiebego

Wiebenkaserne - koszary Wiebego - ujęcia z czterech stronPonad 100 lat temu wydawnictwo Carla Jacobsena z Leipzig (Lipska) wypuściło na rynek pozycję książkową zatytułowaną „Geschichte des Grenadier-Regiments Koenig Friedrich I. (4. Ostpreussischem) No 5”. Na ponad 100 stronach opisano w niej dokładną historię 5 Pułku Grenadierów im. Króla Fryderyka I (4 Wschodniopruskiego). Pułku, który stacjonował w Gdańsku.
Na 78 stronie tej monografii widać kolaż złożony z 4 fotografii podpisanych jednym słowem – Die Wiebenkaserne (Koszary Wiebego). Na każdej z tych fotografii pokazano wspomniany obszerny kompleks koszarowy z innej strony.

Czas powiększyć każde ze zdjęć. A potem przyjrzeć się dokładniej każdemu z nich i ze szczegółami opisać poszczególne ujęcia.

Ujęcie od strony placu Wałowego

Wiebenkaserne - Koszary Wiebego od strony placu WałowegoFrontowe wejście do koszar (po wojnie do zakładów T-18, Unimoru, Urzędu Marszałkowskiego). Z widocznymi wieżyczkami, które w tym roku ponownie wróciły na swoje miejsce. I z wydzielonym, obszernym placem przed koszarami i w pobliżu Małej Zbrojowni na którym w równych rzędach leżą na ziemi armatnie lufy mniejszego lub większego kalibru. Po lewej stronie – całości widoku dopełnia strzelisty kształt Baszty Białej.

Ujęcie od strony ulicy Rzeźnickiej

Wiebenkaserne - Koszary Wiebego od strony ulicy RzeźnickiejTym razem sylwetka Baszty Białej majaczy gdzieś w oddali po prawej stronie. A my spoglądamy na koszary z pozycji przyszłego petenta Pierwszego Urzędu Skarbowego z ulicy Rzeźnickiej 54/56. Bo gdzieś tam po środku tej części koszar w przyszłości powstanie właśnie wejście do wspomnianego urzędu. Proszę zwrócić uwagę na kostkę brukową na jezdni i chodnik wyłożony płytami balastowymi. Takimi samymi jakimi kiedyś wyłożone też były ulice na Dolnym Mieście.

Ujęcie od strony ulicy Toruńskiej

Wiebenkaserne - Koszary Wiebego od strony ulicy ToruńskiejNa tym zdjęciu dokładnie widać, że cały kompleks koszarowy pobudowany został w kształcie litery U. Poszczególne boki leżały po wschodniej, południowej i zachodniej części. Od strony północnej wzdłuż koszar biegła ulica Gertrudengasse (po wojnie nazwana Wilczą). Z tej strony też, jak widać funkcjonował system bram pozwalających dostać się na teren wewnętrznego placu koszarowo-apelowego. Zabezpieczenie stanowił podwójny wysoki, murowany płot. Nie był on jednak tak wysoki, aby nie można było dostrzec za nim parterowego budynku – być może magazynowego.
Wspomniana ulica Wilcza przez wiele lat po wojnie była zakładową drogą wewnętrzną. I dopiero w ostatnim czasie ponownie stała się ona ogólnie dostępna – m.in. za sprawą domów, które na niej pobudowano. Równolegle do Wilczej stoją też budynki przychodni Eter-Med. A następną równoległą ulicą jest Toruńska.

Ujęcie od strony ulicy Żabi Kruk

Wiebenkaserne - Koszary Wiebego od strony ulicy Żabi KrukDzięki większej perspektywie udało się odpowiedzieć na pytanie:

Co było przed wojną na ulicy Żabi Kruk w miejscu tych wieżowców o numerach 9., 11. i 13.?

Jak widać – w tym miejscu stał po tej stronie ulicy długi parterowy budynek przypominający szopę, biegnący wzdłuż całych koszar i oddzielony od nich jedynie nitką równoległej jezdni. A przed tym barakiem znajdowała się płaska przestrzeń przeznaczona na tak potrzebny przy koszarach plac ćwiczeń dla żołnierzy. Na samym końcu zarówno wówczas jak i teraz stał w tym samym miejscu ten sam dwupiętrowy dom mieszkalny ze spadzistym dachem oznaczony obecnie numerem 17. Natomiast po dwóch budynkach cywilnych z prawej strony zdjęcia nie pozostał w tej chwili żaden ślad. Ciekawostką może być fakt, że w tym mniejszym działała kiedyś przez pewien czas restauracja.

Autor tekstu: Jacek Górski.
Oryginalne wydanie cytowanej książki pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *