Długie Ogrody na pocztówkach (część VI)
03Na skrzyżowaniu ulicy Łąkowej z ulicą Długie Ogrody wystają z jezdni niechlubne pozostałości dwóch torowisk po których jeszcze przez kilkadziesiąt lat po wojnie kursowały tramwaje z Brzeźna na Przeróbkę (linia 13) albo ze Stogów w okolice Stoczni Gdańskiej (9), Wrzeszcza (11) lub Siedlec (1).
Ciekawe jak długo tkwiły w ziemi pozostałości po innym torowisku w tej części Gdańska. A może część z nich jeszcze cały czas tam pod asfaltem jest… Chodzi o skrzyżowanie ulicy Szopy z ulicą Długie Ogrody. Na pocztówce z początku XX wieku widać dokładnie w którą stronę w tym miejscu przebiegały. I tak – jeżeli motorniczy prowadził tramwaj od strony Mattenbuden (Szopy), to mógł skręcić jedynie w kierunku kościoła św. Barbary. Ale jeżeli wracał z tamtej właśnie strony – do wyboru miał albo skręt we wspomnianą wcześniej ulicę Szopy, albo przejazd na Most Stągiewny, aby następnie ulicą Stągiewną pojechać do Zielonej Bramy i dalej na Trakt Królewski. W tym miejscu należy przypomnieć, że tory na ulic Szopy dojeżdżały jedynie do Mostu Rogoźników i tam przekraczały Nową Motławę wjeżdżając na Wyspę Spichrzów. Bardzo dobrze widać to na tej, na tej albo na tej pocztówce.
Jeżeli ktoś rezygnował wówczas z komunikacji tramwajowej mógł na ulicy Długie Ogrody przejść się środkową alejką wysadzaną z obu stron drzewami liściastymi. A pogoda jak widać – akurat w czasie zrobienia tego zdjęcia nie była brzydka i zachęcała do spaceru. Prawie w centralnej części tej pocztówki widzimy wejście do środka tego centralnego trotuaru przypominającego tunel którego powała złożona jest z koron drzew.
Przy takim ujęciu kadru doskonale widać szyldy dwóch firm po lewej stronie pocztówki. Nazwiska wymienione w tych reklamach nie są nam obce. Pod numerem 111 na Długich Ogrodach swoją aptekę, drogerię i perfumerię prowadził Rudolf Minzloff. A numer 112 związany był m.in. z piekarzem Kurtem Böhlke.
Dzięki dzisiejszej pocztówce i jednej z wcześniejszych możemy porównać dwa widoki tego samego miejsca. I co ciekawe – szyld apteki na obu ujęciach jest taki sam. Ale reklama piekarza przeszła jednak pewną metamorfozę – nieprawdaż?… A to jeszcze nie wszystko, jeżeli chodzi o zmiany.
Ciekawostką jest to, że oprócz dwóch dużych napisów reklamowych na ścianach kamienic powyżej okien na parterze, widoczne są też na obu pocztówkach napisy reklamowe na wysokości chodnika. Proszę spojrzeć na markizę pod reklamą piekarza. Na zaprezentowanym fragmencie pierwszej pocztówki widać w tym miejscu informację o kawie. A na drugim o… lokalu żywieniowym. Udało nam się dotrzeć do informacji, że na liście osób pod adresem Długie Ogrody 112 w Księdze Adresowej z 1903 r. figurowała specjalistka od żywienia – Barbara Hintz. I to ona pewnie w ten sposób się reklamowała.
Na pocztówce widnieje pieczątka z Geestemünde z datą 9 lipca 1903 roku. To w to miejsce właśnie została ona wysłana. A odbiorcą miał być George Oekermann – najprawdopodobniej z Johannstrasse 3
Wydawca omawianej pocztówki – firma Reinicke & Rubin z Magdeburga gościła już w tym kąciku dwukrotnie. W 2019 roku wspominaliśmy, że widok Mostu Stągiewnego opatrzony był numerem 19122, natomiast w 2021 roku opisaliśmy dwie pocztówki zrobione od strony ulicy Szafarnia w kierunku Stągwi Mlecznych. Ich numery to kolejno: 4501 oraz 8300. Dzisiaj do tej listy dopisujemy numer 4497. Ciekawe czy na pocztówkach z numerami pomiędzy 4497 i 4501 też uwieczniono widoki tej części Gdańska sąsiadującej z Dolnym Miastem.
Zaprezentowana oryginalna pocztówka z obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor tekstu: Jacek Górski.
Przeczytaj też:
Długie Ogrody na pocztówkach (część I)
Długie Ogrody na pocztówkach (część II)
Długie Ogrody na pocztówkach (część III)