Dolne Miasto w budżecie obywatelskim na 2016 rok

W tegorocznym głosowaniu na wydatki z budżetu obywatelskiego zaplanowane na 2016 r. i przeznaczone na rzecz całej dzielnicy Śródmieście do której należy nasze Dolne Miasto każdy z nas może wziąć pod uwagę 14 propozycji.

Wśród zgłoszonych i zatwierdzonych propozycji znalazły się cztery siłownie: zewnętrzna wraz z placem zabaw, boiskami (obszar pomiędzy Placem Obrońców Poczty Polskiej a ul. Krosienka) [koszt – 100.000,- zł]; na świeżym powietrzu w Parku Św. Barbary (Długie Ogrody – Śródmieście) pomiędzy ul. Krowoderską, Św. Barbary i Długie Ogrody. [60.000,- zł]; na powietrzu nad kanałem Raduni (Biskupia Górka i Zaroślak) [70.100,- zł]; napowietrzna na boisku SP 65, którego teren dzierżawi UKS Motława [33.900,- zł].
pomysły rekreacyjne: modernizacja parku rekreacyjnego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Gdańsku – ul. Łąkowa 61 [140.600,- złotych]; miejska przestrzeń rekreacyjna Biskupiej Górki i dawnej Piaskowni [135.000,- zł].
Spacer z Jackiem Górskim. 31 sierpnia 2014 r.Uwzględniono też dwa place zabaw: pod kasztanami między ul. Wygon, a ul. Siennicką przy ulicy Długie Ogrody [200.000,- zł] oraz Śródmieście między Blaszanką a Redutą Dzik [150.000,- zł].
Miłośników piłki nożnej zainteresuje budowa boiska w Gimnazjum nr 8 w Gdańsku (ul. Żabi Kruk 5) [400.000,- zł].
Jest projekt zajęć aktywizujących seniorów (Klub Seniora „Motława” w Gdańsku na ul. Ogarnej 117) [15.000,-zł] oraz ułatwiający im odpoczynek podczas spacerów – 5 szt. ławek od ul. Grodzkiej do ul. Wałowej [7.500,- zł].
Proponuje się też zwiększyć bezpieczeństwa pieszych na ulicy Grobla IV poprzez montaż podwyższonych przejść dla pieszych (na wysokości Szkoły Podstawowej nr 50, pomiędzy ulicami Tobiasza i Straganiarską) [20.000,- zł].
Trzynastym projektem do rozważenia jest „Rodzinny klub” – wsparcie dzieci i rodzin z dzielnicy Śródmieście. Dolne Miasto [70.000,- zł]. A całość zamyka kompleksowy program opieki nad kotami miejskimi w dzielnicy Śródmieście [95.000,- zł].

Pięcioma głosami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób następujący:
• Można oddać wszystkie 5 głosów na jeden projekt dzielnicowy.
• Można oddać po 1, 2, 3 lub 4 głosy na projekt.
• Można oddać po jednym głosie na 5 projektów.

Jak widać z powyższego zestawienia – chyba każdy chcący mieć wpływ na zmiany na Dolnym Mieście może wybrać coś na co warto zagłosować.

Nie jestem przesądny. Bo jak tu wierzyć w złą aurę liczby 13, jeżeli sam urodziłem się trzynastego. Moją uwagę na tej obszernej liście zwrócił jednak właśnie pomysł o numerze przypominającym numer linii tramwajowej, która kiedyś jeździła przez Dolne Miasto na Stogi. Pamiętacie Trzynastkę?…

Propozycja Rodzinnego Klubu została zgłoszona przez pracowników Poradni dla Rodziców „Fosa na Dolnym Mieście„. Poradni, która od kilku lat aktywnie włącza się w poprawę warunków życia mieszkańców Dolnego Miasta – niosąc pomoc prawną, psychologiczną, zawodową, socjoterapeutyczną, seksuologiczną czy też pedagogiczną. Działa jako animator społeczny i asystent rodziny. Święto ulicy Zielonej - 20 czerwca 2015 r.A z bliższych nam doświadczeń – była czynnym współuczestnikiem czerwcowego Święta Ulicy Zielonej czy też Pożegnania Lata w którym Opowiadacze Historii brali udział w ubiegłym rok. Jakie są główne oczekiwania w ramach tego projektu? Powstanie dwóch grup socjoterapeutycznych. Stworzenie grupy specjalistów w skład której wejdą: prawnik, psycholog, pedagog oraz trener umiejętności wychowawczych. Otwarcie Klubu Gier Planszowych. Do tego koszty administracyjne. A wszystko powinno się zmieścić w kwocie 70 tysięcy, co daje niecałe 6 tysięcy na miesiąc do wykorzystania. Oczywiście trzeba pamiętać, że przedstawione koszty są szacunkowe i poglądowe, koszt realizacji może ulec zmianie. Ale nie podejrzewam, aby nastąpił jakikolwiek wzrost wydatków na wielką skalę.

Głosowanie trwa do 27 września.

Autorem pierwszego zdjęcia ze spaceru w 2014 r. w rejonie Reduty Dzik jest Mariusz Zadroga. Autorką obu zdjęć ze Święta ulicy Zielonej jest Elżbieta Woroniecka.

Autor artykułu: Jacek Górski.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *