Dolne Miasto w Budżecie Obywatelskim na 2022 rok

Czas trwania:

W tym roku głosowanie trwa od 4 do 18 października. A wyniki zostaną ogłoszone w ciągu kolejnych siedmiu dni czyli do 25 października.

Fundusze do wykorzystania:

Całkowita kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski w tym roku to 20 830 669 PLN.
Z tej kwoty:
* 16 536 969 PLN przeznaczono na projekty dzielnicowe realizowane w 35 dzielnicach.
** 4 293 700 PLN na projekty ogólnomiejskie.
Z kwoty wymienionej w punkcie * – na Zielony Budżet Obywatelski przeznaczono 3 480 303 PLN.
Z kwoty wymienionej w punkcie ** – na Zielony Budżet Obywatelski przeznaczono 1 512 000 PLN.

My jak co roku skupiamy się na projektach które mogą zmienić wygląd lub funkcjonalność Dolnego Miasta i okolic. Może ta lista ułatwi naszym czytelnikom podjęcie decyzji – na kogo oddać swój głos.

Projekty dzielnicowe

6. Źródełko z wodą do picia w Parku Świętej Barbary

Podczas aktywnego wypoczynku w Parku Świętej Barbary, w którym jest plac zabaw dla dzieci, siłownie pod chmurką i boisko, chce się pić, zwłaszcza latem. Bardzo brakuje źródełka z wodą do picia dla dzieci, młodzieży i wszystkich innych użytkowników parku. Zdrój wodny z opcją miski dla zwierząt pozwoli zaspokoić pragnienie nie tylko odpoczywającym, ale również psom, kotom i ptakom, które tak pięknie śpiewają pośród drzew.
Lokalizacja:
Park Świętej Barbary w Śródmieściu Gdańska, od strony ul. Krowoderskiej
Wstępny kosztorys:
45 000 PLN

10. Zagospodarowanie skweru ul. Chmielna – Toruńska

Celem projektu jest ucywilizowanie i zagospodarowanie tego terenu. Najrozsądniej byłoby skorzystać z jakichś standardów miejskich. Ja proponuję odseparowanie części drogowej od trawnika żywopłotem i dodatkowe wzmocnienie słupkami metalowymi . Wewnątrz skweru rekultywacja gruntu i jak najwięcej krzewów a także trawnik. Na skrajnych stronach terenu ustawić po koszu na śmieci. Dodatkowo utworzenie kilku miejsc postojowych dla klientów okolicznych sklepów. Przy ulicy jest idealne do tego celu miejsce. Proszę o aprobatę projektu, który składam ponownie. W 2020 zabrakło kilku głosów.
Lokalizacja:
Wewnętrzne skrzyżowanie ulic Chmielnej i Toruńskiej , wewnątrz miejskiej zabudowy. Wg mapki naniesione są nowe elementy po urządzeniu terenu. Zdjęcia przedstawiają stan obecny tego miejsca.
Wstępny kosztorys:
150 000 PLN

11. Plac zabaw dla dzieci przy ul Reduta Dzik opływ Motławy

Miejsce uczęszczane przez całe rodziny Reduta Dzik – Dolne Miasto gdzie działa ścieżka spacerowa wzdłuż zabytkowego Opływu Motławy ,jest zgoda na realizacje placu zabaw w tym miejscu ,ale ze względu na duże zainteresowanie potrzebne jest dołożenie roślin urządzeń do zabawy dla dzieci w różnym wieku dzielnica uboga dużo dzieci które nie mają w pobliżu takiego miejsca cały ten teren rozwija się dość prężnie i brakuje takich miejsc ze środków Rady Dzielnicy Śródmieście mieszkańcy uzyskali 30 tysięcy złotych na profesjonalną huśtawkę dla dzieci niepełnosprawnych.
Lokalizacja:
ul Reduta Dzik Śródmieście Dolne Miasto w zielonej przestrzeni oddalonej od komunikacji
Wstępny kosztorys:
60 000 PLN


Projekty dzielnicowe – Zielony Budżet Obywatelski

2. Pielęgnacja starodrzewów i nowe nasadzenia przy ulicach Toruńska, Kamienna Grobla

CELE I ZADANIA Uzupełnienie szpaleru o 9 drzew Zabiegi minimalizujące stres i poprawiające warunki wzrostowe 54 drzew – napowietrzanie i zasilenie roślin: szczepionki mikoryzowe, nawożenie organiczne doglebowe i dolistnie, wymiana gleby Nawadnianie podczas suszy Badanie pod kątem bioróżnorodności WPŁYW DRZEW NA MIESZKAŃCÓW I SPODZIEWANE KORZYŚCI Pełnią kluczową rolę w produkcji O2 i redukcji CO2 Spowalniają wzrost temperatury Redukują smog, co ma znaczenie przy wzmożonym ruchu samochodowym w Śródmieściu Regulują gospodarkę wodną Zmniejszają erozję gleby Dają schronienie owadom, ptakom, małym ssakom Zapewniają cień i ochłodę w upalne dni Wpływają korzystnie na zdrowie, jakość życia oraz kondycję psychiczną mieszkańców Są najtańszym i najprostszym sposobem na zahamowanie kryzysu klimatycznego Troska o drzewa to troska o następne pokolenia i cały ekosystem To dobro wspólne, część dziedzictwa narodowego, które powinno podlegać ochronie, np. przed rozwijającą się w Śródmieściu deweloperką
Lokalizacja:
Ulica Toruńska, obręby 99 i 100, odcinek od ul. Chmielnej od Kamiennej Grobli Ulica Kamienna Grobla, obręb 100, cała ulica
Wstępny kosztorys:
133 966 PLN




Projekty ogólnomiejskie

1. Sportowe bulwary nad Opływem Motławy – etap I.

Sport to zdrowie! Jeżeli aktywność na świeżym powietrzu jest Tobie bliska, zagłosuj na ten projekt. Park Opływu Motławy to teren zielony położony w pasie nadwodnym, w którym po stronie południowej obecnie istnieje ścieżka na wałach przeciwpowodziowych, plac zabaw i siłownia plenerowa. Jednak potencjał tego obszaru jest wyjątkowo bogaty, bo posiada unikalne warunki na powstanie parku rekreacji i sportów wodnych dla mieszkańców Gdańska. W tym celu konieczne jest opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej, dokumentacji projektowej i przystąpienie do realizacji. Projekt obejmuje budowę infrastruktury technicznej: oświetlenia, miejsc postojowych i sanitariatu; infrastruktury rekreacyjnej: wiaty integracyjnej, toru do gry w boule, instalacji zabawowych dla dzieci, wydzielenia alejek i miejsc do odpoczynku, gier plenerowych oraz małą architekturę: meble miejskie, ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne. Niezbędne są nowe nasadzenia zieleni i monitoring.
Lokalizacja:
Lokalizacja inwestycji znajduje się na obszarach zielonych z prawym wałem przeciwpowodziowym Opływu Motławy wg miejscowego planu 1610 karty ZP62- zwanym Parkiem Opływu Motławy na przedpolach bastionów Dolnego Miasta, karta 002 (działka nr 2, obręb 114 Gminy Miasta Gdańska – pow.1,70 ha), karta 031 planu nr 1609 – działka 2/2 obręb 113 (własność Gmina Miasta Gdańska)- tylko linia wałów przeciwpowodziowych w celu wykonania oświetlenia na wałach do ul. Krótkiej. Obszar ograniczony jest od wschodu kładką przy ul. Modrej i strefą budynku SP 59, od północy strefą wałów przeciwpowodziowych, od zachodu osią widokową na przedłużeniu ul. Łanowej oraz pasem na oświetlenie wzdłuż wału przeciwpowodziowego do osi widokowej ul. Krótkiej – w załączeniu ww. karty z miejscowego planu. Planowana inwestycja obejmuje okres dwuletniej realizacji w podziale na dokumentację techniczną i roboty budowlano-montażowe.
Wstępny kosztorys:
1 700 000 PLN

32. Oddech dla Gdańska – kampania informacyjna o obowiązku likwidacji trujących nas kopciuchów

W Gdańsku wciąż dymi ok 40 000 kopciuchów, a w wielu dzielnicach w okresie grzewczym jakość powietrza jest fatalna. Celem realizacji zadania jest uświadomienie użytkownikom starych kotłów o obowiązkach, wynikających z uchwały nr 309/XXIV/20 Sejmiku Woj. Pom. Zadanie obejmuje przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat obowiązującej „uchwały antysmogowej”, wynikającym z niej obowiązku likwidacji przestarzałych pieców i kotłów oraz możliwościach dofinansowania wymiany źródeł ogrzewania. Kampania realizowana będzie z wykorzystaniem tymczasowo ustawionych w przestrzeni miejskiej słupów ogłoszeniowych, muralu oraz broszur dystrybuowanych do skrzynek pocztowych. Chociaż termin likwidacji pozaklasowych kotłów mija już w 2024 r., świadomość tego obowiązku wśród mieszkańców jest wciąż niewielka. Dodatkową korzyścią z przeprowadzenia kampanii może być skłonienie części użytkowników do wcześniejszej wymiany źródła ogrzewania, co przełoży się na szybszą poprawę jakości powietrza w Gdańsku.
Lokalizacja:
Pasy drogowe na obszarze osiedli, na których licznie stosowane są kotły na paliwo stałe jako źródło ogrzewania, tj. m.in. Dolne Miasto, Długie Ogrody, Olszynka, Orunia Dolna, Oliwa, Wzgórze Mickiewicza, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Nowy Port.
Wstępny kosztorys:
88 000 PLN


Projekty ogólnomiejskie – Zielony Budżet Obywatelski

1. Zielony przystanek przy Opływie Motławy

Zielony przystanek to węzeł komunikacyjny w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 59 i pętli autobusowej, powiązany z kładką przez Opływ Motławy i systemem tras spacerowych w terenie nadwodnym Opływu. Uporządkowanie i urządzenie terenu w jego otoczeniu pozwoli na stworzenie miejsca dającego chwile wytchnienia i relaksu oraz okazję do wypoczynku w otulinie przyrody i wody. Będzie to miejsce przyjazne dla osób oczekujących na przyjazd autobusu – mieszkańców, działkowców, odwiedzających park oraz dla dzieci, które będą mogły skorzystać z osobliwego miejsca na lekturę i spotkanie z rówieśnikami. Koncepcja zagospodarowania przystanku obejmuje urządzenie placyku i skarpy w otoczeniu wiaty w zakresie: nasadzenia zieleni: traw, pnączy, krzewów ozdobnych, instalację małej architektury: 6 ławek bez oparcia, 2 ławki z oparciami, 1 pergoli. Ważnym elementem jest wykonanie przyłącza wodnego wraz z instalacją zdroju wodnego oraz chodnika od głównej ścieżki z parku wraz z zejściem schodkowym do przystanku.
Lokalizacja:
Lokalizacja zamierzenia znajduje się na obszarze zielonym w rejonie prawego walu przeciwpowodziowego, w bliskim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 59, przed jej wejściem głównym oraz przy pętli autobusowej Modra 2 i kładki przez Opływ Motławy – fragment działki nr 2 w obrębie 114 o powierzchni ok. 1600 m2.(karta 002 miejscowego planu nr 1610). Planowane do zagospodarowania miejsce posiada szczególne wartości kompozycyjne i widokowe, jest przeznaczone pod urządzoną zieleń. posiada silny potencjał, gdyż jest połączony kładką z Dolnym Miastem i leży na trasie intensywnie użytkowanego ciągu pieszego. Teren w stanie obecnym jest niezagospodarowany: brak urządzonej przestrzeni publicznej porządkującej komunikację pieszą i kołową , integrującą lokalną społeczność. Niniejszy projekt jest zgodny z wytycznymi projektowymi katalogu Gdańskie Przestrzenie Lokalne – etap 3 opracowanego przez BRG, który ten obszar rekomenduje do zainwestowania jako priorytet dla obszarów zdegradowanych.
Wstępny kosztorys:
165 000 PLN

8. Rajskie ogrody na Długich Ogrodach

Celem projektu jest wprowadzenie nowej zieleni na ulicę Długie Ogrody w postaci pięknego pasa rajskiego ogrodu pośrodku ulicy. Inspiracją projektu są kompozycje powstające na ulicach miast zachodnich np. w Brukseli (zdjęcie). Obecnie przestań ulicy Długie Ogrody jest zdegradowana i szara, zdominowana przez miejsca parkingowe, w części puste. Wprowadzenie zieleni odczaruje tę przestań i przywoła dawną tożsamość Gdańska – miasta ogrodów.
Lokalizacja:
Pas drogowy ul. Długie Ogrody
Wstępny kosztorys:
280 000 PLN

12. Dzika Fosa Miejska

Projekt „Dzika fosa miejska” koncentruje się na zachowaniu bogactwa przyrodniczego i jest praktyczną propozycją zadbania o jakość środowiska w najbliższym otoczeniu. To odpowiedź na brak uwzględnienia aspektu przyrodniczego przy wprowadzaniu kolejnych inwestycji, co niesie ryzyko szybkiej utraty bioróżnorodności. Teren fosy ma unikatowe walory przyrodnicze: nietoperze, chronione ptaki i rośliny, bobry, solniska. Na projekt składa się: 1. sprzątanie linii brzegowej od strony wody 2. Inwentaryzacja zasobów przyrodniczych, której konsekwencją będzie przygotowanie założeń pielęgnacji terenu dla ZDIZ, wytycznych chroniących przyrodę przy planowanych inwestycjach, zaproponowanie i wdrożenie rozwiązań ułatwiających bytowanie tutejszym gatunkom oraz zwiększających bioróżnorodność (nasadzenia , platforma lęgowa dla rybitw, zmniejszenie barier komunikacyjnych dla przemieszczających się po terenie małych zwierząt) 3. Warsztaty i spacery przyrodnicze, podnoszące świadomość zasobów miejsca.
Lokalizacja:
Wody i tereny zielone wzdłuż linii brzegowej Fosy Miejskiej (projektowanego obszaru przyrodniczo-krajobrazowego) między Traktem Św. Wojciecha (woda obręb 099 działka 212) i ul. Elbląską (woda obręb 091 działka 60, orientacyjny ląd obręb 091 działka 110/4 i obręb 114 działka 110/3) Dotyczy dzielnic Orunia/Olszynka/Śródmieście (Stare Przedmieście i Dolne Miasto). Orientacyjne granice obszaru w mapkach w załączniku (sprzątanie obejmuje linie brzegową + linie brzegową dwóch wysepek). Inwentaryzacja obejmuje linię brzegową wraz z przyległymi terenami zielonymi.
Wstępny kosztorys:
84 300 PLN

Do udziału w głosowaniu uprawnieni są wszyscy mieszkańcy Miasta, także dzieci i młodzież. Każdemu głosującemu przysługuje łącznie 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Więcej o zasadach głosowania na tej stronie.

Głosowanie przez Internet:

https://gdansk.ardvote.pl/glosuj/login

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *