Dolne z góry

Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku są pionierami, jeżeli chodzi o kilka aspektów działalności lokalnych stowarzyszeń na rzecz lokalnej społeczności.

Kilka lat temu wydaliśmy trzy subiektywne przewodniki po Dolnym Mieście, które doczekały się już trzech edycji. Wiosną bieżącego roku ukazała się pierwsza książka o historii Dolnego Miasta współfinansowana m.in. przez mieszkańców, dostępna cały czas w zaprzyjaźnionym z nami Zajezdnia Dolne Miasto Cafe&Bar na rogu Wróblej i Toruńskiej.

Natomiast w ramach bieżącej działalności od kilku lat staramy się prowadzić kronikę zdjęciową zmieniającego się Dolnego Miasta. Zrobienie zdjęcia idąc ulicą, spacerując bastionami, płynąc kajakiem albo „wdrapując się” na Kręconą nie jest niczym trudnym. My jednak poszliśmy krok dalej i postanowiliśmy zdobyć zdjęcia Dolnego Miasta zrobione w miejscach niedostępnych dla zwykłych przechodniów i turystów. Tak zrodziła się idea o nazwie „Dolne z góry”. Najpierw trzeba wybrać sobie odpowiednio wysoki punkt widokowy, następnie spróbować się tam dostać lub poprosić kogoś o „zastępstwo”. Będąc na górze – wstrzymać oddech, rozejrzeć dookoła, zachwycić się wspaniałymi widokami, a następnie zacząć robić zdjęcia z wysokości pierwszego, drugiego, piątego, siódmego, dziesiątego albo dwunastego piętra. W zależności od wybranego punktu – można objąć widokiem całe Dolne Miasto albo tylko jego fragment, przy okazji spoglądając też z tej perspektywy na inne dzielnice Gdańska.

Wszystko zaczęło się w 2012 roku wizytą w Aura Island. Następny był dźwig na placu przebudowy budynku LPP. A potem sukcesywnie wchodziliśmy na kolejne dachy na Dolnym Mieście, najwyższe piętra kamienic lub wieżowców albo prosiliśmy operatorów dźwigów o zrobienie zdjęć z ich kabin. W ten sposób udało nam się do tej pory zgromadzić ponad 1200 zdjęć na których widać jak Dolne Miasto wygląda z lotu ptaka. Śmiem twierdzić, że tak obszernej prywatnej kolekcji zdjęć o takiej właśnie tematyce nie udało się zebrać nikomu innemu w żadnym innym miejscu czy też dzielnicy Gdańska. A zbiór ten cały czas będzie się rozrastał.

W czwartek 22 września 2016 roku w ramach projektu „Profesjonalnego fotoreportera i dziennikarza przy tym nie było” odbyło się spotkanie w CSW Łaźnia podczas którego swoją premierę miało 13 wysokościowych sesji zdjęciowych z ostatnich pięciu lat. Każda z nich będzie sukcesywnie opisywana na naszej stronie w dziale „Dolne z góry” . Ale tamtego dnia postanowiliśmy podzielić się z Państwem naszymi „skarbami” i wspólnie przejrzeć te wyjątkowe kroniki zdjęciowe. Jeden z naszych gości – pan Mirosław Koźbiał  zarejestrował całość tego wykładu i umieścił w Internecie, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Jeżeli nie mogli Państwo uczestniczyć w tym wykładzie (a jest czego żałować) i chcą Państwo zobaczyć o czym rozmawialiśmy i co pokazywaliśmy na dużym białym ekranie – zapraszam do obejrzenia relacji z tego spotkania.

Życzę miłego oglądania

Jacek Górski

P.S. Jeżeli mieszkają Państwo na Dolnym Mieście lub odwiedzacie tutaj znajomych i posiadacie zdjęcia zrobione z okien domów, kamienic, wieżowców – to proszę podzielić się tymi fotografiami z nami. Napiszcie do nas na adres opowiadaczehistorii@gmail.com. Z przyjemnością przyjmiemy też zaproszenie na sesję zdjęciową z najwyższych pięter bloków na Kamiennej Grobli, Długich Ogrodach, Szopy, Toruńskiej, Łąkowej czy też Głębokiej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *