Dom na placu Wałowym 2

W niedzielę 24 stycznia 2021 roku 14 minut po północy na profilu Gdańsk 112 pojawiła się niepokojąca informacja:

Pilne!
Aktualnie trwają działania przy pożarze poddasza, opuszczonego pustostanu przy ul. Plac Wałowy 2.
Sytuacja na miejscu zdarzenia jest nieopanowana.

Ostatecznie tego samego dnia o 10:48 zakomunikowano:

Akcja gaśnicza trwała ponad 8 godzin.
(…)
W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a okoliczności pożaru, wyjaśnia policja.
Doskonale pamiętam ten niewielki pojedynczy piętrowy domek stojący plecami do akademika Akademii Muzycznej i frontem do jednej z bocznych ścian dawnego miejskiego lombardu. Bardzo blisko wejścia na Bastion Św. Gertrudy.
Pierwszy raz stanąłem przed jego drzwiami wiosną 2017 roku. Zbieraliśmy wówczas materiały do naszego przewodnika po placu Wałowym i przypominam sobie, że z niecierpliwością chciałem się spotkać z mieszkańcami tego domu, aby być może poznać historię tej kompletnej karoserii Trabanta z 1983 r. A gdybym miał więcej szczęścia, to może i motocykla NSU sprzedawanego w 1958 r. Takie dwa ogłoszenia wcześniej znalazłem i przygotowałem na to spotkanie.
Stałem od frontu pod drzwiami na parterze i kilkakrotnie pukałem. Ale nikt nie otwierał. Podobnie było z kolejnymi drzwiami. Kiedy zaszedłem dom od tyłu – pamiętam, że z jednego mieszkania obszczekał mnie pies. Ale to był jedyny znak, że ktoś w tym domu mieszka. Pozostałe mieszkania były już chyba definitywnie puste.
Jakiś czas później spacerując w tamtych rejonach dostrzegłem, że administrator/zarządca zamurował okna, a drzwi zabił deskami tak, aby nikt nie mógł się do środku tego domu dostać. Mieszkańcy placu Wałowego z którymi rozmawialiśmy podzielili się z nami wspomnieniami związanymi z tym domem i miejscem gdzie stał.
Te drzwi co Pan widzi na parterze pod dwójką, te drzwi żółte. Tu mieszkała Pani, która była przedwojenną Gdańszczanką. Dobrze po niemiecku mówiła. I ona wyjechała do Niemiec jak była taka możliwość. Jej sąsiadka mi opowiadała.
A na rogu gdzie ta ściana stoi podparta i jest ten wjazd, to był po wojnie magiel – poniemiecki. I ta wspomniana Gdańszczanka była w nim maglarką. Ten magiel działał w osobnym budynku z cegły. Ale go potem rozebrali.

wspominał w 2017 roku p. Jurek Nowak.

Ten kasztanowiec przy domu to podobno został posadzony przez pana Perzyńskiego z I piętra. 3 pierwsze okna. Tam była bardzo wąska i stroma klatka schodowa. Oni mieli wejście na wprost z klatki. Końcowe drzwi jak klatka schodowa zakręcała. Czwarte okno po prawej na I piętrze to już dotyczyło tego mieszkania z tyłu. Oni mieli jedno jedyne okno na tę stronę. Po bokach był strych przerobiony na mieszkanie. I Ci Perzyńscy (oni już nie żyją), a potem Żłobińscy mieli ten strych zaadoptowany. I nawet łazienkę sobie tam zrobili. Tam gdzie to pierwsze okno to była taka niby kuchnia. Dwa następne – to pokój dorosłych. A z tego pokoju rodziców wchodziło się do pokoju mojego kolegi. Ale ten pokój już nie miał okien.
A tutaj na parterze mieszkał Pan, który jeździł mercedesem na taksówce. Chyba w Halo-Taxi.

wspominał w tym samym roku p. Grzegorz Jachyra.

Zwróćcie uwagę, że na tym zdjęciu z 1993 roku widać sylwetkę zaparkowanego Trabanta. Czyżby ktoś z mieszkańców domu na placu Wałowym 2 był przez tyle lat wierny jednej marce?…

A co się stanie z tym budynkiem teraz po pożarze?…
Podobno ma zostać wyremontowany.

Budynek gminny przy Placu Wałowym 2 zostanie poddany gruntownej rewaloryzacji. Pożar, który wybuchł w nocy z soboty na niedzielę, 23-24 stycznia 2021 r., nie wpłynie na przebieg planowanego już wcześniej przez Gdańskie Nieruchomości remontu, może jednak zwiększyć jego koszty. Prace będą prowadzone bez zmian.

informacje ze strony www.gdansk.pl

Za jakiś czas się przekonamy czy Gdańskie Nieruchomości dotrzymały słowa.

Zaprezentowane ogłoszenia (oba z działu „Sprzedaż”) pochodzą z „Dziennika Bałtyckiego”. To o NSU opublikowano w numerze 106 z 6 maja 1958 r. – str. 4. A to o Trabancie w numerze 199 z 3 października 1983 r. – str. 4.

Autor tekstu: Jacek Górski.
Kolorowe zdjęcia zrobione we wtorek 26 stycznia 2021 r. są autorstwa Mariusza Lehmanna. Kolorowe zdjęcia zrobione 31 stycznia 2021 r. są autorstwa Jacka Górskiego. Zdjęcia archiwalne pochodzą z rodzinnych zbiorów p. Grzegorza Jachyry.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Ja pisze:

    Prawidłowo: Państwo Perzyńscy i Żłobińscy tam mieszkali.

    • Opowiadacze Historii pisze:

      Dziękujemy za przesłane poprawki. Dokonaliśmy stosownej korekty.
      A przy okazji – czy można liczyć na własne wspomnienia związane z tym domem albo ogólnie z placem Wałowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *