Dom pod sową

Był taki czas kiedy cała Polska żyła aferą taśmową, która wybuchła za sprawą artykułu opublikowanego w tygodniku „Wprost” . Jednym z miejsc, które zostało wykorzystane do podsłuchiwania znanych polityków i przedsiębiorców była restauracja „Sowa & Przyjaciele” należąca do znanego polskiego kucharza i restauratora Roberta Sowy.

Dom_pod_sowa_z_logoDolne Miasto też ma swój budynek z symbolem sowy nad drzwiami wejściowymi. I pewnie niejeden przyjaciel się w tym budynku z innym przyjacielem spotykał 8^). 
Dom o którym mowa znajduje się na ulicy Przyokopowej 2 i został zbudowany w 1901 r. Dom_pod_sowa_na_FBKto wie – czy jego właściciel (mistrz budownictwa po szkole budowlanej i egzaminie państwowym – Schneider mieszkający na Kamiennej Grobli 24) – celowo nie wykorzystał tak wyraźnego symbolu, aby potem wszyscy na Dolnym Mieście mogli bez problemu wskazać – gdzie jest i jak trafić do „domu pod sową”. Szczególnie, że nie tylko ta sowa wyróżnia tę kamienicę. Cały portal jest wyjątkowo ozdobny. Zupełnie nietypowe są też wykończenia nad oknami i pod parapetami. A jeżeli wzrok skierujemy ku górze, dostrzeżemy też bogaty ornament fasady nad najwyższym piętrem.

A może idea była jeszcze inna – tyle było na Dolnym Mieście ptasich ulic, to czemu nie mógł powstać jeden „ptasi” dom…
Ciekawe czy kiedykolwiek uda się poznać tajemnicę naszego domu pod sową…

Oba zaprezentowane zdjęcia pochodzą z kwietnia 1979 r. Ich autorem jest A. Wołosewicz. A źródłem pochodzenia: Sobiecka L., Kaliszczak M. (red.), Gdańsk – Dolne Miasto. Dokumentacja historyczno-urbanistyczna, PP Pracownie Konserwacji Zabytków Oddział w Gdańsku Pracownia Dokumentacji Naukowo-Historycznej, Gdańsk 1979.

Autor artykułu: Jacek Górski.

[mappress mapid=”45″]

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *