Drogeria na rogu Łąkowej i Ułańskiej
Kamienica na ulicy Weidengasse 54 (współczesna Łąkowa 54) należała do mistrza murarskiego Franza Groosa z Osieku, a potem do Nathana Wohla mieszkającego początkowo pod tym samym adresem, a po przeprowadzce – w Warszawie. A pierwszą drogerię otworzył w niej w pierwszej połowie drugiej dekady XX wieku Kurt Hundertmark. W tym samym mniej więcej czasie na ulicy Kartuskiej swoją Adler-Drogerie prowadził Albert Janke. Minęło kilka lat. W Księdze Adresowej z 1917 roku wspomniany Kurt przeniósł swój sklep na ulicę Łąkową 50, a pod adresem Łąkowa 54 pojawił się sklep drogeryjno-perfumeryjny znanego nam już Alberta Janke. Sklep ten funkcjonował w tym miejscu przez kolejne minimum 25 lat. Bo ślad po nim jest widoczny na wskazanej ulicy nawet w ostatniej dostępnej Księdze Adresowej – tej z 1942 roku.
Drogeria p. Janke to było na początku miejsce, gdzie można się było zaopatrzyć w typowe artykuły drogeryjne i perfumeryjne. Ale wraz z upływem czasu asortyment sklepu powiększał się o artykuły fotograficzne, farby i materiały opatrunkowe.
Tak było przed wojną.
A po wojnie…
Jednym z trzech sklepów na ul. Łąkowej 54 była drogeria z przedwojenną tradycją. Wejście znajdowało się na rogu koło filara. Po wojnie sklep prowadził pan Zygmunt Furmaniak z żoną Heleną. Mieli dobrze ułożonego psa wilczura. Pod koniec lat 50-tych milicja zabrała im psa do celów służbowych i odebrano im sklep. „Będzie państwowy!”. Pod koniec lat 60-tych w sklepie zapadła się podłoga i przeniesiono sklep do magazynu z wejściem od ul. Ułańskiej. Artykuły były różne – zależnie od pory roku. Ja z dzieciństwa zapamiętałam pudełka z kolorowymi bombkami, włosy anielskie, świeczki choinkowe i „szpice” na choinkę, które co roku kupowali moi rodzice.
Mój tata tradycyjnie ubierając choinkę jako zwieńczenie zakładał „szpic” i puszczając czubek choinki utrącał szpic. Mieszkanie miało 3,40 m wysokości.
W 1973 r. zamieszkałam w mieszkaniu nr 3 i nasz pokój znajdował się nad dawnym sklepem. Kiedy przyszła komisja mieszkaniowa postawiłam szklankę wody nad filarem. Piec buchał gorącem, a woda w szklance zamarzła.
Takie to były czasy…
Przedwojenna firmowa kartka pocztowa pochodzi z kolekcji Opowiadaczy. Główka papieru firmowego pochodzi z Archiwum Państwowego w Gdańsku na ulicy Wałowej 5. Numer jednostki 8/3774. Numer jednostki aktowej 10/15/0/-/2488. Zdjęcie czarno-białe kamienicy z 1979 r. jest autorstwa Artura Wołosewicza. Źródło: Sobiecka L., Kaliszczak M. (ed.), Gdańsk – Dolne Miasto. Dokumentacja historyczno-urbanistyczna,
Autor przedwojennej części artykułu – Jacek Górski. Autorka części powojennej – Maria Rybińska.