Festyn „Pożegnanie lata na Dolnym Mieście” – 21 września 2024 r.

W trakcie przygotowań do imprezy na świeżym powietrzu można zaplanować prawie wszystko. Ustalić lokalizację miejsca. Spotkać się z organizatorami. Opracować program. Stworzyć listę atrakcji. Podsumować wstępnie potencjalny czas trwania całości. A nawet przewidzieć mniej więcej liczbę uczestników. Jedna rzecz jest niestety nie do ustalenia z odpowiednim wyprzedzeniem. Pogoda.
I kiedy w sobotę 22 czerwca br. kaskady wody zalewały boisku dawnej Trójki na którym miał odbyć się Festyn „Powitanie Lata na Dolnym Mieście”, wiadomo było, że impreza ta, ze względu na zaistniałe warunki pogodowe, pomimo kilkumiesięcznych przygotowań, nie będzie się mogła odbyć w wyznaczonym terminie.
Ale nie znaczyło to, że się ona nie odbędzie w ogóle. Szybko podjęto decyzję o przesunięciu daty wydarzenia o trzy miesiące. I zamiast oficjalnie witać lato, postanowiono to lato pożegnać. A przy okazji przywitać jesień. Teraz, kiedy minął tydzień od tego udanego wydarzenia, można chyba śmiało powiedzieć, że to była dobra decyzja.
Tym razem dopisało wszystko – łącznie z pogodą.

Parada

O 10:45 przy dawnym sklepie „Pod zegarem” wygłoszono oryginalny wierszyk napisany specjalnie na ten dzień…

Buty wygodne
Falbanki i pióra
Rękawiczki modne
Pachnąca koafiura
Suknie z fiszbinami
Kolorowe szelki
Brokat z cekinami
Nowe pantofelki
Woalka i toczek
Zaprasowany kancik
Zaczeska na boczek
Strojny elegancik
Przy mankiecie spinka
Guziki zapięte
W talii baskinka
Spodnie podciągnięte
Kapelusz na głowie
Powiedzcie – damy radę?
Panie i Panowie…
czas zacząć paradę!

Pożegnanie Lata na Dolnym Mieście - 21 IX 2024 r. Autorka zdjęcia: Kasia GwoździńskaA następnie uroczysty korowód przemaszerował środkową alejką w kierunku ulicy Śluza. Całość otwierała przyciągająca wzrok przechodniów para szczudlarzy. Tuż za nimi muzyczną oprawę parady zapewniał kwintet dęty. A w następnej kolejności pojedynczo lub grupkami – maszerowali Ci, którzy w ten właśnie sposób postanowili rozpocząć wspólne świętowanie. W tłumie rozpoznać można było m.in. mieszczki gdańskie, praczki, eleganckie damy w stylu retro, strażaka, a nawet gościa prosto z meksykańskiej orkiestry Mariachi.
W momencie, kiedy pierwsi uczestnicy parady przekraczali bramę dawnego gimnazjum numer 9, Ci ostatni nie zdążyli jeszcze skręcić z Łąkowej w ulicę Śluza. Można zatem sobie wyobrazić – jak długi był ten łańcuch złożony z wielobarwnych ludzkich ogniw.

Na boisku

Cała grupa skierowała się pod scenę, aby tam zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. A po udanej sesji fotograficznej przywitano wszystkich zgromadzonych gości i festyn można było uznać za otwarty.
Pożegnanie Lata na Dolnym Mieście - 21 IX 2024 r. Autorka zdjęcia: Kasia GwoździńskaA atrakcjom nie było końca. Kto chciał, ten mógł własnoręcznie wykonać domek dla owadów, latawiec, dynię albo kosz ekologiczny. Lub zaprojektować własną biżuterię albo pomalować ceramiczną ozdobę. Można było też zagrać w planszówki na stole albo na trawie, zrobić ogromną bańkę albo być współautorem gigantycznego obrazu (też na trawie). Dzieci szalały na dmuchanym zamku i uspokajały się podczas malowania buziek albo kolorowania wizerunków kamienic z Dolnego Miasta. A te najbardziej odważne mogły skorzystać z przejażdżki kajakiem. Na spragnionych czekała lemoniada. A na miłośników łakoci – przepyszne ciastka, gofry i pop-corn. Odrobinę nostalgii zapewniały artefakty z dawnych czasów dostępne na stoisku Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku. A odpoczynek gwarantowała strefa relaksu i chilloutu.
Kolejny raz dobrze wykorzystany został pomysł z krzyżówką oraz loterią fantową z nagrodami. A doskonale sprawdziła się w praktyce zabawa w zbieranie pieczątek za udział w poszczególnych atrakcjach i ich wymiana na kawę, lody albo roślinkę z drugiego obiegu.

Scena

Pożegnanie Lata na Dolnym Mieście - 21 IX 2024 r. Autorka zdjęcia: Kasia GwoździńskaNie można też zapomnieć o centralnym punkcie czyli scenie – miejscu na którym prawie cały czas coś się działo. Występy wspomnianego wcześniej kwintetu dętego. Piosenki wykonane przez sympatyczną grupę przedszkolną Bursztynki. Tańce cygańskie wraz z możliwością ich nauki na żywo. Koncert Tinah – młodej, ale utalentowanej młodej wokalistki. A także muzyczne wspomnienia dotyczące Elżbiety Starosteckiej i Edyty Geppert za sprawą przedstawicielki srebrnej młodzieży. Całość zaś przeplatana była konkursami dla dorosłych i dla dzieci z różnorodnymi nagrodami za poprawne (p)odpowiedzi. A mniej więcej w połowie wydarzenia na scenie pojawiły się sympatyczne pory roku – Pani Lato i Pani Jesień. Bo i one zawitały tego dnia na ten festyn.

Czas płynął wyjątkowo szybko. A kiedy ostatnie nagrody w loterii trafiły do posiadaczy szczęśliwych losów, przyszedł czas na podziękowania, pożegnanie i zaproszenie… na Choinkę na Dolnym Mieście. Bo to przecież już za kilka miesięcy…
A nam pozostały wspomnienia i kroniki zdjęciowe

Relację z kolejnego wydarzenia na Dolnym Mieście przygotowała dla Państwa DO/RE/MI czyli Wasza Dolnomiejska Reporterka Miranda.

Zdjęcia: Katarzyna Gwoździńska i Michał Wesołek.

Pożegnanie lata na Dolnym Mieście - 21 września 2024 r.Partnerzy i współorganizatorzy festynu:
Acciona Nieruchomości, Amber Expo, Arche Dwór Uphagena Gdańsk, Biuro Rozwoju Gdańska, Centrum Reduta Mrowisko, CSW Łaźnia, Eurostyl, Fundacja Gdańska, Fundacja Leny Grochowskiej, Fundacja LPP,
Fundacja „Obudź Nadzieję”, Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA,  Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG, Inkubator Sąsiedzkiej Energii ISE Dolne Miasto, Koło Naukowe KONTUR – Wydział Rzeźby i Intermediów – ASP Gdańsk przy współpracy Studia Dzivne, Miasto Gdańsk, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie MOPR, Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Przedszkole Muszelka, Rada Dzielnicy Śródmieście, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 65, Szkoła Podstawowa nr 65,
Wydział Rozwoju Społecznego.

Fundatorzy nagród:
Arche Dwór Uphagena, Baszta tajemnic – Muzeum Figur Woskowych w Gdańsku, Biuro Rozwoju Gdańska, Fundacja Leny Grochowskiej, Fundacja LPP, Inkubator Sąsiedzkiej Energii ISE Dolne Miasto, Klub Gier Planszowych ISE Pogramy, Miasto Gdańsk, Przyganiał Kocioł Wokowi, Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Wcześniejsza relacja DO/RE/MI:
Zegar z placu Wałowego – gra miejska. 20 października 2019 r.
Premiera książki „Historii repertuar – Przewodnik po Długich Ogrodach”. 1 czerwca 2023 r.
Festyn „Lato na Dolnym Mieście” – 24 czerwca 2023 r.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *