Gra stolikowa „Od KFK do LPP” – 2 września 2018 r.

W 2017 roku ukazały się trzy nowe przewodniki przygotowane przez Opowiadaczy Historii. Były to – „Plac Wałowy i okolice”, „Dolne Miasto z kajaka” i „Dzielnica fabrycznych kominów”. Każdy z nich spotkał się z tak dużą popularnością, że ich nakłady zostały już prawie wyczerpane. A zainteresowanie nimi cały czas jest – o czym dowiadujemy się podczas spotkań, spacerów czy też w korespondencji elektronicznej.

Wychodząc naprzeciw przynajmniej części tych oczekiwań – w sierpniu 2018 roku udało nam się dokonać dodruku przewodnika industrialnego. Nie byłoby takiej możliwości, gdyby nie finansowe wsparcie firmy LPP, za które w tym miejscu bardzo dziękujemy.

Pierwsza szansa na wejście w posiadanie nowej edycji „Dzielnicy fabrycznych kominów” miała miejsce w niedzielę 2 września 2018 r. na parkingu LPP. Tego dnia otworzyliśmy na kilka chwil mobilne Muzeum Dolnego Miasta i ekspozycję nawiązującą do tematyki przewodnika. Największą popularnością wśród eksponatów cieszyły się… oryginalne opakowania gumy Donald będące symbolem sklepu Pewex działającego w latach 70. na parterze budynku WPHW. A w drugiej kolejności metalowa puszka na cukierki wyprodukowana w przedwojennej Blaszance.

Aby to wydarzenie było jeszcze bardziaj atrakcyjne Opowiadacze przygotowali dla wszystkich grę stolikową o nazwie „Od KFK do LPP”. Poruszając się między stolikami należało odgadnąć 10 miejsc pracy związanych z promowanym przewodnikiem. 9 z nich obejmowało teren Królewskiej Fabryki Karabionów. A jeden zakład (tzw. Czarny Piotruś) działał w zupełnie innej lokalizacji na Dolnym Mieście. A jak odgadywało się te miejsca? Każde z nich opisane było jednym zdjęciem. Zdjęcie podzielone było na sześć części. Części były odwrócone na drugą stronę i ponumerowane. Aby odsłonić całe zdjęcie – należało prawidłowo odpowiedzieć na sześć pytań związanych głównie z przemysłowymi dziejami Dolnego Miasta. A były wśród nich takie oto:

  1. Czy w Gdańskich Zakładach Papierniczych Przemysłu Terenowego produkowano papier ścierny?
  2. Co olejowego działało w XIX i XX wieku na Dolnym Mieście?
  3. Co oznacza skrót KFK?
  4. Monopol na co posiadał w Gdańsku Danziger Tabak Monopol?
  5. Czy na Dolnym Mieście montowano kiedyś amerykańskie samochody?
  6. O jakim Donaldzie marzyły dzieciaki przyciskając twarz do szyby Peweksu?
  7. Co produkowano w Dagomie?
  8. Jakie maszyny produkowała na Dolnym Mieście Gdańska Fabryka…, która po latach weszła w skład Hydrosteru?

Punkty zdobyte za poprawne odpowiedzi na pytania, za podanie każdego zakładu pracy i za wskazanie Czarnego Piotrusia następnie się sumowało i wyłaniało zwycięzców. Maksymalnie do zdobycia było 111 punktów. I taka sztuka udała się dwóm zespołom. Wśród nagród dla zwycięzców znalazły się upominki od LPP oraz pamiątki od Opowiadaczy Historii. I w ten sposób grę stolikową zakończyliśmy. A czy jeszcze kiedyś powróci – czas pokaże…

Autorka zdjęć: Elżbieta Woroniecka.

Autor relacji: Jacek Górski.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *