Grające Stągwie Mleczne
Będąc małym chłopcem, ale już na tyle dorosłym, że potrafiłem samemu kłaść ramię gramofonu Bambino na płytę, słuchałem dużo płyt winylowych moich rodziców, rozbudzając w sobie miłość do muzyki.
Jako dzieciak upodobałem sobie szczególnie zespół Czerwone Gitary. Jeżeli chodzi o czasy bigbitowe czyli lata 60. i częściowo 70., to sentyment do tego okresu i zespołu pozostał do dziś. Szczegółowej historii zespołu nie będę opowiadał, bo to inny temat. Chociaż mocno gdański, bo zespół powstał w kawiarni Cristal we Wrzeszczu.
Wśród płyt tego zespołu znalazła się w domowej kolekcji jedna mała pocztówka dźwiękowa, na której znajduje się unikatowe nagranie Czerwonych Gitar „Nie bądź taki bitels”. O tym, że to unikat nie miałem pojęcia przez długie lata. Nagranie prawdopodobnie pochodzi z próby dopiero co tworzącego się zespołu, z ok. 1964 roku. Tekst został napisany przez „ojca chrzestnego” polskiego big beatu – Franciszka Walickiego, a muzykę napisał Seweryn Krajewski, jednak Walicki nie zaakceptował jego kompozycji i nagranie ostatecznie zostało wykonane przez Niebiesko – Czarnych a zaśpiewane przez Czesława Niemena. Natomiast do niewykorzystanej kompozycji Krajewskiego nowy tekst napisał Marek Gaszyński i tak powstał jeden z większych przebojów Czerwonych Gitar „Nie zadzieraj nosa”.
Wracając do mojej pocztówkowej płyty – co ona ma wspólnego z Dolnym Miastem? A to, że na froncie tej właśnie pocztówki znajduje się zdjęcie Stągwi Mlecznych (autorstwa J. Uklejewskiego). I mimo że jestem mieszkańcem Piecek-Migowa i mocno związanym z tą dzielnicą od 40-tu lat, to te baszty będące ze mną od dziecka, są mi wyjątkowo bliskie. 🙂 Za każdym razem, kiedy przechodzę obok nich, to zawsze mam przed oczami właśnie tę płytę z dziurką pomiędzy nimi.
To jednak nie koniec. Moje pocztówkowe Stągwie Mleczne mają swoją dalszą historię. Po ponad 50-ciu latach stały się (trochę dzięki nieostrożności samego prowadzącego) „bohaterkami” audycji „Piosenki bez granic” Wojciecha Manna w Programie Trzecim Polskiego Radia, gdzie wspomniane nagranie zostało zaprezentowane 29 grudnia 2019 roku po raz pierwszy publicznie. Od teraz baszty będą mi się kojarzyły nie tylko z płytą, ale też z prowadzącym Wojciechem Mannem. 🙂
Autor tekstu i posiadacz opisywanej pocztówki dźwiękowej – Marek Wilkowski (mieszkaniec Piecek-Migowa, pasjonat historii tej dzielnicy, prowadzący blog i stronę na Facebooku Piecki-Migowo Historia).