Kartka z przełomu XIX i XX wieku

Do dzisiaj pamiętam ten czas w którym we wszystkich mediach informowano nas, że

już za miesiąc, już za tydzień, już za dwa dni, już jutro, już za kilka godzin, właśnie teraz! Następuje przełomowe wydarzenie – kończy się stary 1999 rok i rozpoczyna nowy rok 2000.

Transmitowano w poszczególnych godzinach na żywo w TV przywitanie Nowego Roku w kolejnych rejonach świata. Błędnie podawano, że o godzinie 0:00 rozpoczyna się XXI wiek (który faktycznie rozpoczął się 12 miesięcy później). Przy okazji zapowiadano komputerowy armagedon z powodu tak nietypowej i nieprzewidzianej wcześniej zmiany daty.
Ale to co najbardziej zapadło mi w pamięć z tamtego okresu, to szczegół na który chyba nie wszyscy zwracali uwagę

W kalendarzu ma miejsce bardzo ciekawe i wyjątkowe wydarzenie – wymieniają się w nim wszystkie cztery cyfry. Jedynka zamienia się na dwójkę, a trzy pozostałe dziewiątki zostają zastąpione przez trzy kolejne zera. I nam właśnie jest dane to przeżyć.

Kartka Noworoczna z przełomu XIX i XX wieku wysłana na ulicę Długie OgrodyNawiązując do powyższego cytatu – ciekawe jakie emocje towarzyszyły tym, którzy doczekali tej chwili w której to dokładnie trzy ostatnie cyfry roku podlegały zmianie. A ostatni raz działo się tak na przełomie 1899 i 1900 roku.

Kartka Noworoczna z przełomu XIX i XX wieku wysłana na ulicę Długie OgrodyW tym właśnie okresie została nadana karta pocztowa wydana specjalnie z okazji roku 1900. Dokładnie 31 grudnia 1899 roku ktoś na poczcie w Gdańsku przyłożył stempel na znaczku i skierował kartkę do przegródki z napisem Langgarten czyli Długie Ogrody.
Miejmy nadzieję, że przesyłka trafiła pod wskazany adres, którym była ulica Langgarten 70. I że przeczytały ją obie adresatki – panienka Ida i panienka Emma Mischke.
A co można było napisać na takiej kartce w takim okresie?

Serdeczne życzenia z okazji nowego stulecia przesyła rodzina Neubauer.

Gdyby nadawcą kartki był ktoś o mniej popularnym nazwisku – łatwiej byłoby ustalić adres rodziny, która napisała tę kartkę. W Księdze Adresowej z 1900 roku występuje niestety ponad 20 osób o tym nazwisku. Ale naszą uwagę przykuło jedno z nich. Gustav Neubauer był konduktorem pocztowym. I mieszkał na ulicy Langgarten 70.

I na tym kończymy ten ostatni wpis w 2022 roku. A co z odpowiedzią na ewentualne pytanie…

dlaczego z listy potencjalnych nadawców wybraliśmy akurat pocztowca Gustava?

Jesteśmy przekonani, że znajdzie ją każda osoba, która zapoznała się z całością artykułu.

Oryginalna kartka pocztowa pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Autor tekstu: Jacek Górski
Tłumaczenie kartki pocztowej: Andreas Kasperski.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *