Klub Seniora „Ustronie nad Motławą”
Wiosną 1970 r. Polski Komitet Pomocy Społecznej i Komitet Osiedlowy Dzielnicy Dolne Miasto zainicjował powstanie Klubu Seniora . ADM udostępnił na potrzeby spotkań własną świetlicę do której zaczęli przychodzić panowie i panie, mówiący o sobie „że urodzili się wcześniej”. W ten sposób zaczęła się historia „Ustronia nad Motławą” – bo taką nazwę przyjął ten klub.
Seniorzy systematycznie spotykali się zarówno w zwykłe dni tygodnia, jak i w święta (Dzień Kobiet, Wigilia, Nowy Rok, Dni Seniora itp.). Ochoczo też brali udział we wspólnych wyjściach do kina, teatru czy wyjazdów na grzybobranie. Organizowano z myślą o nich wycieczki – m.in. do Krakowa, Wieliczki, Oświęcimia, Sztutowa, Częstochowy, Gniezna. Czasami wyjazdy te połączone były z wizytami w klubach seniorów w innych województwach. Klub gościł też u siebie seniorów z takich miast jak Bydgoszcz, Grudziądz i Wrocław. Czas spotkań umilały często występy artystyczne uczniów byłej szkoły podstawowej nr 3, harcerzy ze szkoły podstawowej nr 65, przedszkolaków z Muszelki oraz chłopców i dziewcząt ze szkół muzycznych Gdańska i Wrzeszcza. Sam też jeden raz grałem dla tego sympatycznego audytorium kolędy.
Od początku działania Klubu – przewodniczącą samorządu klubowego była Pani Izabela Owedyk. Wsparciem służyli jej w miarę możliwości – Małgorzata Kletnik i Przewodniczący Komitetu Osiedlowego – Eugeniusz Kozłowski. Oraz takie podmioty jak Baza Zaopatrzenia i Gospodarki Materiałami, Zakład Transportu w Przejazdowie, Zakłady Opakowań Blaszanych, PGM, Zakłady Papiernicze, Zakład remontowy nr 2. Członkami honorowymi klubu byli Cecylia Urbańska i M. Piekarski reprezentujący cukiernię „WZ” i bar „Bistro”. Dzięki ich bezinteresowności uroczyste spotkania w klubie wzbogacone były o poczęstunki w postaci ciastek i kanapek.
W latach 80. klub miał swoją siedzibę w lokalu Komitetu Osiedlowego – najpierw na ulicy Królikarnia 13, a potem na Łąkowej 16. Po zlikwidowaniu komitetu na przełomie lat 80. i 90. przeniósł się na ulicę Seredyńskiego. Dalsze jego losy nie są nam już znane.
Pani Izabela Owedyk mieszkała na ulicy Toruńskiej. Na pierwszym zdjęciu siedzi przy stole w samym centrum w towarzystwie dwóch swoich koleżanek seniorek. Na drugim natomiast przebywa najprawdopodobniej w swoim mieszkaniu – być może z rodziną.
Autorem pierwszej fotografii jest Eugeniusz Kozłowski i pochodzi ona z archiwum Jacka Górskiego. Drugą zaś otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Czesława Misztala.
Autor – Jacek Górski.
P.S. Przy tworzeniu tej publikacji posiłkowano się artykułem „Ustronie nad Motławą” autorstwa A.B. – „Dziennik Bałtycki” nr 40 z 20 lutego 1980 r.