Klub Seniora „Ustronie nad Motławą”

Wiosną 1970 r. Polski Komitet Pomocy Społecznej i Komitet Osiedlowy Dzielnicy Dolne Miasto zainicjował powstanie Klubu Seniora . ADM udostępnił na potrzeby spotkań własną świetlicę do której zaczęli przychodzić panowie i panie, mówiący o sobie „że urodzili się wcześniej”. W ten sposób zaczęła się historia „Ustronia nad Motławą” – bo taką nazwę przyjął ten klub.

Seniorzy systematycznie spotykali się zarówno w zwykłe dni tygodnia, jak i w święta (Dzień Kobiet, Wigilia, Nowy Rok, Dni Seniora itp.). Ochoczo też brali udział we wspólnych wyjściach do kina, teatru czy wyjazdów na grzybobranie. Organizowano z myślą o nich wycieczki – m.in. do Krakowa, Wieliczki, Oświęcimia, Sztutowa, Częstochowy, Gniezna. Czasami wyjazdy te połączone były z wizytami w klubach seniorów w innych województwach. Klub gościł też u siebie seniorów z takich miast jak Bydgoszcz, Grudziądz i Wrocław. Czas spotkań umilały często występy artystyczne uczniów byłej szkoły podstawowej nr 3, harcerzy ze szkoły podstawowej nr 65, przedszkolaków z Muszelki oraz chłopców i dziewcząt ze szkół muzycznych Gdańska i Wrzeszcza. Sam też jeden raz grałem dla tego sympatycznego audytorium kolędy.

Klub Seniora nad Motławą

Zdjęcie pochodzi z pierwszej połowy lat 80.

Od początku działania Klubu – przewodniczącą samorządu klubowego była Pani Izabela Owedyk. Wsparciem służyli jej w miarę możliwości – Małgorzata Kletnik i Przewodniczący Komitetu Osiedlowego – Eugeniusz Kozłowski. Oraz takie podmioty jak Baza Zaopatrzenia i Gospodarki Materiałami, Zakład Transportu w Przejazdowie, Zakłady Opakowań Blaszanych, PGM, Zakłady Papiernicze, Zakład remontowy nr 2. Członkami honorowymi klubu byli Cecylia Urbańska i M. Piekarski reprezentujący cukiernię „WZ” i bar „Bistro”. Dzięki ich bezinteresowności uroczyste spotkania w klubie wzbogacone były o poczęstunki w postaci ciastek i kanapek.

W latach 80. klub miał swoją siedzibę w lokalu Komitetu Osiedlowego – najpierw na ulicy Królikarnia 13, a potem na Łąkowej 16. Po zlikwidowaniu komitetu na przełomie lat 80. i 90. przeniósł się na ulicę Seredyńskiego. Dalsze jego losy nie są nam już znane.

Mieszkanie Pani Owedykowej

Czas powstania zdjęcia nieznany.

Pani Izabela Owedyk mieszkała na ulicy Toruńskiej. Na pierwszym zdjęciu siedzi przy stole w samym centrum w towarzystwie dwóch swoich koleżanek seniorek. Na drugim natomiast przebywa najprawdopodobniej w swoim mieszkaniu – być może z rodziną.

Autorem pierwszej fotografii jest Eugeniusz Kozłowski i pochodzi ona z archiwum Jacka Górskiego. Drugą zaś otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Czesława Misztala.

Autor – Jacek Górski.

P.S. Przy tworzeniu tej publikacji posiłkowano się artykułem „Ustronie nad Motławą” autorstwa A.B. – „Dziennik Bałtycki” nr 40 z 20 lutego 1980 r.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *