Koszary z Dolnego Miasta na pocztówkach (część III)

Czy była już pocztówka z najstarszymi przedwojennymi koszarami na Dolnym Mieście – tymi z żółtej cegły?… Była! Czy była już pocztówka z najmłodszymi przedwojennymi koszarami na Dolnym Mieście – tymi, których już nie ma?… Była! To teraz przyszedł czas na trzecią pocztówkę – z koszarami z cegły czerwonej. Ten budynek przez cały czas przypisany był do ulicy Sadowej, która przed wojną nosiła nazwę Herrengarten, a jeszcze wcześniej Langgarter Hintergasse. Stoi do dzisiaj, ale chyba nikt do końca nie wie jakie będzie jego przeznaczenie.

Bryła budynku się nie zmieniła. Skupmy się zatem na detalach. Ozdobny mur z lewej strony pocztówki z dwukolorową mozaiką i kolumienkami zastąpiony został aktualnie metalowym parkanem. Ten sam element mozaiki, tylko obrócony o 90 stopni zachował się jednak na ścianie frontowej najbardziej wysuniętej do przodu. Za murem widać fragmenty konstrukcji z metalowych prętów o nieznanym przeznaczeniu. Być może miały w jakiś sposób osłaniać wejście do budynku koszar od tej strony. Są tam takie bardzo niskie drzwi we wnęce. Dostęp do okien piwnicznych strzegły ozdobne kraty. W ich miejsce teraz wstawione są blaszane pokrywy. Trudno by się obecnie dopatrywać jakichkolwiek twarzy w zamkniętych na cztery spusty oknach na parterze i wyższych piętrach. A ponad 100 lat temu kilkoro żołnierzy z zaciekawieniem spozierało z otwartych okien na pracę fotografa. Blisko głównego wejścia od strony ulicy Sadowej stała budka wartownicza. A przy ścianie widać barierki, które być może odgradzały zejście z ulicy bezpośrednio do piwnic koszar. Dzisiaj nie ma już śladu po tym zejściu. A samo główne wejście zostało zastąpione ścianą z sześcioma otworami okiennymi. Odpadający tynk ukazał w czasach współczesnych sklepienie jednego z przedwojennych okien. Przed dawnym wejście stały na baczność dwie gazowe latarnie. Na dachu powiewała flaga państwa pruskiego. I to chyba wszystkie szczegóły tego budynku.

Uważni obserwatorzy dostrzegą jeszcze w prawym dolnym rogu bardzo drobny fragment muru otaczającego kamienicę na tej samej ulicy Sadowej, która stała tam jeszcze długi czas po wojnie i została rozebrana dopiero w trakcie budowy Trasy W-Z. A bardzo uważny obserwator wyłuska na tle tego muru klosz kolejnej lampy gazowej na tej pocztówce.

Pocztówka została wypisana 31 maja 1915 r. Jej autor –  gefrajter Mengel stacjonował wówczas na Stogach w batalionie telegraficznym. Wysłał ją do miasta w Dolnej Saksonii o nazwie Wolfenbüttel na ulicę Kannengießerstraße 12 do Pana Müllera.

Zaprezentowana w tym miejscu oryginalna pocztówka z obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku. Została wydana przez Clarę Bernthal. A jej numer to 18494.

Autor: Jacek Górski

Autorką kolorowych zdjęć z 31 maja 2020 r. jest Elżbieta Woroniecka.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *