Krajowa Grupa Zawodowa sprzedawców bydła przy Związku Gospodarki Bydłem odpowiada
Był poniedziałek – ósmy dzień lutego 1943 roku.
W budynku na ulicy Englischer Damm (Angielska Grobla) 11 – drugim od strony ulicy Trojangasse (Seredyńskiego) idąc w kierunku Langgarter Wall (Długiej Grobli) – powstało pewne pismo. Napisano je na maszynie i oznaczono sygnaturą FV VIII/7200. Nadawcą pisma była Krajowa Grupa Zawodowa sprzedawców bydła przy Związku Gospodarki Bydłem z Gdańska – Prus Zachodnich. A odbiorcą – kupiec bydła, Pan Erich Düngel z Bydgoszczy z Hempelstr. 18.
Rzecz dotyczyła stanowiska (statusu) pracownika niezbędnego (inaczej mówiąc zwolnionego ze służby wojskowej).
We wcześniejszym piśmie, którym nie dysponujemy pan Erich najprawdopodobniej chciał dowiedzieć się jak wystąpić o zwolnienie z obowiązku takiej służby dla pracowników jego zakładu, aby mogli oni u niego nadal pracować. A przypomnijmy – czasy były ciężkie. Z jednej strony brakowało żołnierzy na froncie, ale z drugiej brakowało też siły roboczej do prac bieżących w każdym mieście i każdej wsi w czasie tej wojny.
A jaką odpowiedź dostał?…
W przypadku ewentualnej konieczności złożenia wniosków o przyznanie statusu Pracownika Niezbędnego dla zatrudnionych w Pańskiej Firmie:
1) sprzedawców i skupujących,
2) pracowników,
3) woźniców,
4) szoferów,
5) męskich pracowników biurowychproszę o podanie mi następujących danych z podziałem na grupy zawodowe:
a) Imię i nazwisko,
b) Data urodzenia,
c) Obywatelstwo – w przypadku osób wpisanych na Volksliste konieczne jest podanie przyznanej grupy I, II, III lub IV,
d) Ewentualne wyniki rekrutacji wojskowej.W przypadku zatrudnionych szoferów i woźniców proszę o dane jedynie tych, na których jest zapotrzebowanie wyłącznie w Pańskim Zakładzie handlu bydłem.
Proszę o jak najdokładniejsze podanie tych danych (to leży wyłącznie w Pana własnym interesie), aby z góry uniknąć zbędnego i czasochłonnego ponownego „dopytywania” się.
Pańskiego zgłoszenia oczekuje rozpatrzenia niezwłocznie, jednakże nie później niż do 13 Lutego.
Przyznanie statusu „Pracownika Niezbędnego” (UK-Stellung) dla roczników od 1900 w górę oraz dla volksdeutschów z grupy III i IV jest wykluczone (nie wchodzi w grę), o czym już teraz pragnę Pana uprzedzić.
Heil Hitler!
Z polecenia:
PODPIS NIECZYTELNY
Interesująco wygląda ta pięciopunktowa zamknięta lista zawodów rozpatrywanych i wykonywanych u takiego kupca z dodatkowym podziałem na pracujących wyłącznie u niego (profesja – woźnica i szofer) oraz pracujących nie tylko u niego (pozostałe trzy profesje). Z ostatniego zdania natomiast wynika, że jakiekolwiek szanse na zwolnienie miały wyłącznie osoby w wieku 43+ oraz volksdeutsche z I lub II grupy.
Ciekawe jak dalej potoczyły się losy pracowników pana Ericha…
Autor artykułu: Jacek Górski.
Tłumaczenie – Andreas Kasperski.
P.S. Dodatkową ciekawostką związana z omawianym adresem Angielska Grobla 11 jest fakt, że w tamtym okresie być może cały czas działała jeszcze w tym miejscu restauracja „Zum schwarzen Adler” Ericha Brodehla – ostatnie dostępne dane pochodzą z 1942 roku.