Kupić motocykl na Dolnym Mieście (część I)
W trzeciej dekadzie XX wieku przyjeżdżało się na Dolne Miasto nie tylko z wizytą do szpitala czy też z interesem do Fabryki Opakowań Blaszanych albo w nagłej potrzebie do dyżurnej apteki na Toruńskiej. W tamtych czasach można było też odwiedzić to miejsce per pedes. A wyjechać nowiutkim motocyklem.
Mieszkający na ulicy Św. Barbary 5 – Walter Friedt prowadził w połowie lat 20. na ulicy Szopy 30 swój salon motocyklowy przeniesiony z ulicy Długie Ogrody 6/7. Jak informowały ówczesne reklamy – był wyłącznym przedstawicielem takich marek jak NSU (pewnie do wyboru miał m.in. modele 501, 502 i 251) i Wanderer (być może typ V z silnikiem o pojemności 616 cm3 lub OHV o pojemności 703 cm3). Ale dysponował też w swojej ofercie motocyklami Excelsior, Henderson, James i Royal-Enfield.
Nie wiadomo jakiego figla spłatał los wspomnianemu miłośnikowi dwóch kołek. Jedno jest natomiast pewne. W pierwszej połowie lat 30 ten sam przedsiębiorca już pod adresem Szopy 31 prowadził oprócz salonu motocyklowego także sklep… zoologiczny i handlował akwariami. Na początku drugiej połowy tej samej dekady skupił się już wyłącznie na artykułach zoologicznych. A ostatecznie przeniósł swój handel na ulicę Jałmużniczą 1 d, gdzie też zamieszkał. Ostatnie o nim wspomnienie pod wskazanym adresem pojawiło się w księdze adresowej z 1942 r. W tym miejscu warto nadmienić, że pierwsza wzmianka o tym kupcu pojawiła się w tym samym źródle w 1920 roku – działał on wówczas na Trojan-Gasse 8 czyli współczesnej ulicy Seredyńskiego.
Trudno jest ocenić, czy to zupełny zbieg okoliczności, ale w 1968 r. późną jesienią pojawiła się w Unser Danzig wzmianka o śmierci Waltera Friedta. Być może zatem wspomniany w tym artykule mieszkaniec Dolnego Miasta przeżył wojnę i zmarł dopiero 23 lata po jej zakończeniu.
Prezentowane reklamy pochodzą kolejno z następujących źródeł – Spis abonentów sieci telefonicznej Okręgu Dyrekcji Poczt i Telegrafów w Bydgoszczy: w marcu 1926 r., str. 305 (identyczna reklama pojawiła się też w Urzędowym spisie abonentów sieci telefonicznej Okręgu Dyrekcji Poczt i Telegrafów w Poznaniu 1926-27, Str. 657); Danziger Zeitung: Organ für Handel…, 1929.09.29 nr 270, str. 4 oraz Danziger Motorsport, 1930, nr 3 str. 8.
O innych motocyklach sprzedawanych na Dolnym Mieście można przeczytać w części II tego artykułu.
Autor artykułu: Jacek Górski.
[mappress mapid=”96″]