Most Rogoźników na pocztówkach (część II)

Danzig. Blick n.d. hist. Milchkannenthurm, Schäferei u. Mattenbuden. Tak wiele informacji widnieje w podpisie tej pocztówki. Widok na historyczne Stągwie Mleczne, na ulicę Szafarnia (w bardzo dalekiej perspektywie) oraz na ulicę Szopy. Ale czemu zabrakło na niej tej najważniejszej informacji? Oprócz górującej w pionie dużej Stągwi na mleko, w poziomie dominuje linia mostu. Jest to nieistniejący od końca II wojny światowej Most Rogoźników. Swoją drogą – jak profesjonalnie podszedł do tego zdjęcia fotograf lub osoba kadrująca zdjęcie na pocztówce – linia mostu dzieli całość obrazu na dwie prawie równe części. Rzadkim widokiem na pocztówkach jest to, co zostało uchwycone po prawej stronie przed wspomnianym mostem. Fragment ulicy Szopy wraz z prawym brzegiem Nowej Motławy. Widać zabezpieczenia (najprawdopodobniej metalowe) chroniące przed zsunięciem się ze skarpy. Oraz schodki (najprawdopodobniej drewniane) ułatwiające zejście prawie nad samą wodę. W tamtym miejscu ziemia na brzegu jest wyjątkowo silnie wydeptana. Widać – że niejedna para nóg wędrowała wzdłuż wody wybierając naturalną ścieżkę bezpośrednio przy niej, rezygnując z przejścia po trwałych płytach na ulicy Szopy. Mogły to być m.in. nogi tych, którzy przypłynęli w to miejsce statkami, zacumowali przy widocznym przy brzegu pachołka i wysiedli na suchy ląd, aby w końcu poczuć stały grunt pod nogami.

Zdjęcie nie zajmuje całości powierzchni kartki. Zostało ono wkomponowane w zupełnie inny widok. W rysunek polnej drogi wysadzanej drzewami po której porusza się wóz konny zaprzężony w dwa konie. Jego kształt i skojarzenie z kartką pocztową nasuwa mi przypuszczenie, że być może jest to wóz pocztowy przewożący listy, kartki i paczki, aby dostarczyć je na czas do adresatów.

Kartka z pozdrowieniami została wysłana 6 kwietnia 1900 roku o czym  swiadczy pieczątka urzędu pocztowego w Nowym Porcie i dnia następnego trafiła do ówczesnego miasta w pobliżu Hamburga o nazwie Altona. W chwili obecnej Altona stanowi okręg administracyjny w zachodniej części wspomnianego niemieckiego miasta. Nadawcą była osoba o nazwisku Eberlein. Ciekawostką jest to, że Auguste Eberlein (imię to nie pasuje jednak do tego, które widnieje na pocztówce) mieszkał w tamtym czasie na ulicy Weidengasse 4a czyli współczesnej Łąkowej 4.

To jeszcze nie koniec związków tej pocztówki z Dolnym Miastem. Jej wydawcą był Walter Jache. Gdański kupiec prowadzący na przełomie XIX i XX wieku sklep papierniczy na ulicy Ułańskiej 13. A wydawcą była firma Knackstedt & Näther z Hamburga. Uważni czytelnicy tego kącika z pewnością pamiętają inne pocztówki pochodzące od tego samego wydawcy. Na jednej widnieją Długie Ogrody. A na drugiej – zupełnie inne ujęcie Mostu Rogoźników. W porównaniu jednak do wymienionych pocztówek – tym razem nie ma na niej charakterystycznego logo ani numeru katalogowego. Jedynie w prawym dolnym rogu na froncie pocztówki można dostrzec czerwoną literę K albo N oraz liczbę 12.

Zaprezentowana oryginalna pocztówka z obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Autor artykułu: Jacek Górski.

[mappress mapid=”129″]

Przeczytaj też – Most Rogoźników na pocztówkach (część I)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *