Most Stągiewny na pocztówkach (część I)
Jest rok 1906. Obrotowy most łączący ulicę Stągiewną z Długimi Ogrodami otworzył się kilka minut temu jak zwykle w stronę ulicy Szafarnia, aby tym razem przepuścić przepływającą w stronę Dolnego Miasta łódź żaglową z ładunkiem. Uważny obserwator dostrzeże też bardzo mały kawałek dziobu kolejnej – mniejszej łódki wypływającej z lewej strony. Po obu stronach mostu zebrał się już spory tłum ludzi (panie w kapeluszach, panowie w melonikach), którzy chcąc dostać się na drugą stronę Nowej Motławy oczekują na powrót mostu na swoje stałe miejsce. Widać, że niektórzy stoją przy barierkach i z zaciekawieniem przyglądają się jednostce pływającej. Inni być może rozmawiają ze współprzechodniami. A są pewnie i palacze, którzy się niecierpliwią, ponieważ spieszą się na ulicę Długie Ogrody, gdzie pod numerem 1 swój sklep z cygarami prowadzili bracia Wetzel. A tak przy okazji – Ci sami kupcy mieli też w tamtym okresie swoje sklepy na ulicy Długiej 41 i Długiej 81, Ogarnej 37 (wejście od ulicy Słodowników) oraz we Wrzeszczu (al. Grunwaldzka 34).
Ujęcie podpisane jako Milchkannenbrücke mit blick auf Langarten czyli Most Stągiewny z widokiem na Długie Ogrody zostało zrobione z nabrzeża na ulicy Motławskiej w pobliżu Stągwi Mlecznych. Po prawej stronie widać róg wspomnianej ulicy Długie Ogrody i Szopy. A po lewej róg Długich Ogrodów i Szafarni. O budynku z likierami na tym rogu wspominam przy opisie tej pocztówki. Warto jednak przy okazji zwrócić uwagę na fragment pierzei kamienic na ulicy Długie Ogrody i widoczną w oddali wieżę kościoła pw. Świętej Barbary.
Jest na tej pocztówce jeszcze jeden charakterystyczny element bardzo wyraźnie ujęty w kadrze i przyciągający wzrok. Strzelający wysoko w górę, zdobiony w elementy roślinne słup podtrzymujący sieć tramwajową, który solidnie przytwierdzono do ściany z czerwonej cegły.
W sobotę – pierwszego dnia Jarmarku Dominikańskim w 2015 r. udało się Opowiadaczom wejść w posiadanie kolorowej wersji tej samej pocztówki. (Uważny czytelnik dowie się nawet ile ta pocztówka kosztowała). Z wyjątkiem innego układu opisu na froncie i wspomnianych kolorów – cała reszta jest identyczna z wersją omawianą powyżej.
Obie zaprezentowane oryginalne pocztówki wydane przez F.S. (rozpoznawalne logo w kształcie trupiej czaszki z piszczelami) mają ten sam numer katalogowy 38 oraz rok wydania – 1906 i pochodzą z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku. Obie są bez obiegu. A jedyną cechą rozróżniającą jest to, że ta biało- czarna ma zielony znaczek naklejony do góry nogami.
Autor: Jacek Górski.
[mappress mapid=”41″]