Mutry od Kaweckiego i Wolffa
Z oznaczeniem zabudowań na ulicy Toruńskiej pomiędzy Mostem Toruńskim (to tym przez Nową Motławą) oraz Mostem Popielnym (to tym przez Starą Motławę) wcale nie było tak prosto. Na początku lat 20. XX wieku przyporządkowano im numery 11 z odpowiednią literką a lub b (lub nawet c), a kilka lat później cofnięto do numeru 10 z jeszcze większą liczbą odpowiednich liter (od 10c nawet do 10g). Dla nas najważniejsze będą lata 1922-1925 ubiegłego wieku. Budynek (a może nawet kompleks budynków) usytuowanych najbliżej Nowej Motławy nosił numer 11a. I działało w nim m.in. biuro polskich kupców i przemysłowców Kawecki & Wolff specjalizujących się w obrocie wyrobami hutniczymi z żelaza i stali, narzędziami i artykułami technicznymi. Przeniesiono je tam z Targu Rybnego. Pierwszy z biznesmenów miał na imię Władysław. A drugi Henryk.
Firma działała najprawdopodobniej od 1920 roku. W 1921 roku (jeszcze nie mając biura na Toruńskiej) dała ogłoszenie w języku esperanto (sic!) następującej treści:
Spertaj agentoj, bone rekomendiUj, kiu povas vendi pogrande ferkaj teknikaj artikoioj en ĉiu urbo de Danio, Estonio, Finnlando, Letonio, Litovio, Norvegio kaj Svedio serĉas Kawecki & Wolff, Danzig, Fischmarkt 40/41.
co w tłumaczeniu na język polski znaczyło:
Doświadczonych agentów, dobrze polecanych, którzy mogą sprzedawać hurtowo sprzęt żelazny i techniczny jednocześnie w każdym mieście Danii, Estonii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Norwegii i Szwecja szuka Kawecki & Wolff, Gdańsk, Fischmarkt 40/41.
Rok później panowie rozpoczęli działalność na ulicy Toruńskiej i funkcjonowali w tej lokalizacji przez kolejne 2-3 lata. Dzięki następnym anonsom można jeszcze bardziej sprecyzować ofertę tej firmy. Jak podkreślała – specjalizowała się w okuciach budowlanych i meblowych. Śrubach, nakrętkach, nitach i mutrach. Wyrobach metalowych do dekoracji wnętrz. Kręconych częściach fasonowych ze wszelkich metali. Prowadziła handel hurtowy tymi artykułami.
Dzięki jednej z kopert firmowych możemy poznać kształty przynajmniej wycinka asortymentu jaki był w ofercie tej firmy.
Firma zniknęła z ksiąg adresowych w 1925 roku. Na pewno nie zmieniła adresu. A pod tym wskazanym na Toruńskiej nie działała później żadna inna firma z tej branży.
Ogłoszenie w języku niemieckim pochodzą kolejno z Ksiąg Adresowych z 1920, 1922 i 1924 roku. Ogłoszenia w języku polskim pochodzą kolejno – z „Księgi Adresowej Warszawa na 1920 rok” i z „Kurjera Warszawskiego” – nr 1 z 1 stycznia 1924 r., str. 27. Oryginalne koperty firmowe datowane są na 1920 i 1924 rok i pochodzą z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor tekstu: Jacek Górski.