Najstarsze zdjęcie z Kręconej
Kręcona – miejsce zabaw dzieciaków z okolicznych ulic, zarówno po stronie Dobrej, Zielonej czy też Fundacyjnej albo Toruńskiej jak i po stronie Grodzy Kamiennej, Dolnej Bramy lub Pod Zrębem. Miejsce letniego odpoczynku dla dorosłych. Doskonały teatralny balkon podczas przedstawień FETY. Sama Kręcona niewiele się przez lata zmieniła. Zmienił się jednak diametralnie widok ze szczytu Kręconej. Szczególnie ten w stronę Głównego Miasta.
Podejrzewamy, że to może być najstarsza fotografia zrobione z czubka Kręconej. Albo jedna z najstarszych… Koniec trzeciej albo początek czwartej dekady XX wieku. Snujące się dymy z kominów i nagie drzewa oraz garderoba kobiety sugerują, że taki plener wybrano akurat wczesną wiosną albo późną jesienie. Prywatne zdjęcie z pamiątkowego albumu. Niestety – nie wiemy czy było ich więcej…
Gdyby fotograf przesunął się odrobinę w prawo – kobieta na pierwszym planie przesłoniłaby większą część krajobrazu. A tak – być może przez przypadek, a być może właśnie celowo – na błonie fotograficznej zarejestrowano widok prawie nie do odtworzenia w chwili obecnej. Centralne miejsce zajmuje zniszczony w czasie II wojny światowej gmach najstarszego dworca kolejowego w Gdańsku. Oprócz fragmentu stacji kolejowej Gdańsk Południe wraz z przyległymi magazynami i widocznymi nawet kilkoma wagonami towarowymi, wzrok przykuwa także gęsta zabudowa po lewej stronie oraz w przestrzeni za dworcem. Widać część budynków z ulicy Żabi Kruk (m.in. początek koszarów Wiebego w których po wojnie działał Unimor oraz charakterystyczne zwieńczenie Kościoła św. Piotra i Pawła), budynki z ulicy Toruńskiej (czyżby siedziby gdańskiej wytwórni marcepanu i kakao o nazwie Saturn…) oraz z ulicy Rzeźnickiej (m.in. fragment Kościoła św. Trójcy). Największą niespodzianką są chyba jednak wspomniane wcześniej budynki stojące w okolicy Dolnej Bramy. Widać, że ten pusty w tej chwili teren na rogu Grodzy Kamiennej i Dolnej Bramy był zabudowany domami o różnej wysokości. Ta największa kamienica (być może o numerze 10/11) liczyła sobie minimum 4-5 pięter i dawała dach nad głową prawie 30 osobom.
Oryginalne zdjęcie pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii.
Autor artykułu: Jacek Górski.