Notariusz Walter Schopf

Nazwisko Schopf znawcom przedwojennej historii Dolnego Miasta powinno kojarzyć się z honorowym konsulem Sigmundem Schopfem, który w lokalu na ulicy Weidengasse 50 prowadził swoją konsularną kancelarię w okresie mniej więcej od połowy pierwszej do połowy drugiej dekady XX wieku. Był też tłumaczem języka włoskiego i kupcem.

Pod tym samym adresem w księgach adresowych figurowała też nauczycielka muzyki i gry na fortepianie – Martha Schopf.

Ale na tym nie kończy się lista osób o tym nazwisku w przedwojennym Gdańsku. Na ulicy Tkackiej (przedwojennej Große Wollwebergasse) w kamienicy usytuowanej na planie miasta bliżej ulicy Długiej niż Zbrojowni od mniej więcej 1925 roku swoje biuro prowadził doktor nauk prawnych, notariusz Walter Schopf mieszkający od 1928 roku na ulicy Jaśkowa Dolina 6c. To z tego roku pochodzi właśnie zaprezentowana w artykule koperta firmowa.

I chociaż nazwisko Schopf nie było wówczas zbyt popularne w Gdańsku, mógłby to być oczywiście zupełny zbieg okoliczności.  Ale wystarczy cofnąć się o kilka lat, aby w księdze adresowej z 1920 roku pod znanym już nam adresem Weidengasse 50 figurował też student (najprawdopodobniej prawa), dwa lata później aplikant, a jeszcze rok później już asesor – znany nam … Walter Schopf. Jeżeli zatem dodamy do siebie wszystkie te fakty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Walter Schopf mógł być synem Sigmunda i Marthy Schopfów.

W pierwszej połowie lat 30. prawnik przeniósł swoje biuro na ulicę Bogusławskiego 3 i prowadził je w tym samym miejscu najprawdopodobniej do wybuchu II wojny światowej.

Oryginalna koperta firmowa z 1928 roku pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Autor artykułu: Jacek Górski.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *