Noworoczne życzenia z Grudziądza
Ciekawe ile kartek ze świąteczno-noworocznymi życzeniami dotarło w tym roku do piekarni i cukierni Pellowski na Długich Ogrodach? Na to pytanie nie znamy odpowiedzi. Ale wiemy do kogo zaadresowano w to samo miejsce jedną podobną kartkę w 1926 roku.
Na przedwojennych mapach ulica o której mowa nosiła nazwę Langgarten, a ciąg domów biegnących od Kościoła św. Barbary w kierunku ulicy Szafarnia rozpoczynał się od kamienic z numerami 92 i 93-94. Ta ostatnia była bardzo dużym budynkiem. Mieszkało w niej w tamtych czasach prawie 40 osób. Jednym z lokatorów był Severin Piasecki prowadzący drogerię. A drugim o tym samym nazwisku – Robert Piasecki wykonujący zawód ślusarza. (rodzina?…) I to właśnie do Roberta zaadresowana została w 1926 roku kartka pocztowa z Grudziądza.
Została ona napisana 28 grudnia przez Karla Heinza Olszewskiego z ulicy 3 maja 25 we wspomnianym mieście. Dokładnie tego samego dnia trafiła na pocztę w Grudziądzu. I kto wie – może jeszcze w tym samym roku trafiła w ręce odbiorcy.
A na kartce skreślono następujące słowa:
Drogi Robercie!
Z okazji Nowego Roku przesyłam Tobie najserdeczniejsze życzenia noworoczne. Twoją pocztówkę otrzymaliśmy. Serdeczne podziękowania w imieniu Rodziny O.
Mamy nadzieję, że przyjemnie spędzasz Twoje ferie. Czy udało ci się przyłączyć do kogoś na ten czas? Tak czy inaczej – spędzaj resztę swoich wakacji rozkosznie.
Serdeczne pozdrowienia także dla Twoich drogich rodziców i braci.
Twój Przyjaciel Karl-Heinz
[I jeszcze dopisek w poprzek kartki] Do moich życzeń przyłączają się też moi rodzice.
W tym roku już za późno na taką kartkę z życzeniami, bo dotrze po nowym roku. Ale przecież są jeszcze telefony i można zadzwonić…
Zaprezentowana w tym miejscu oryginalna kartka pocztowa z obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor tekstu: Jacek Górski.
Tłumaczenie – Andreas Kasperski.