O Fundacji Leny Grochowskiej słów kilka…
Fundacja Leny Grochowskiej została założona przez Państwa Lenę i Władysława Grochowskich oraz spółkę Arche, uzupełniając wizję humanitarnego biznesu, wspierania lokalnych środowisk z działaniami społecznymi i kulturalnymi.
- Łączymy sprzeczności
- Ufamy wszystkim
- Zmieniamy siebie
To hasła, wokół których ogniskują się wszelkie działania zarówno grupy Arche jak i Fundacji.
Początkiem wszystkiego jest wrażliwość.
Wszystko zaczęło się w 2014 roku. Grupa Arche podjęła wówczas ciężar pomocy, formalnej i materialnej, aby umożliwić powrót na polską ziemię kilkudziesięcioosobowej grupie repatriantów, których marzeniem i celem było znaleźć się na ziemi ich ojców i matek. Wrażliwość Państwa Grochowskich sprawiła, że postanowili powołać Fundację, która miała to koordynować i wspierać.
Po siedmiu latach, kiedy wybuchł kryzys na granicy polsko-białoruskiej, a później wojna rosyjsko-ukraińska i miliony zrozpaczonych ludzi zaczęło przekraczać polską granicę, nie czekając na reakcję struktur władzy państwowej i samorządowej, Grupa Arche wraz z Fundacją ponownie ruszyli z solidarną pomocą. Przez 8 miesięcy skorzystało z niej 200 tysięcy osób. Uchodźcy zostali zakwaterowani w hotelach Arche, a obecnie tysiąc trzysta osób jest otoczona opieką w pięciu zarządzanych przez Fundację Domach Tymczasowych.
Równolegle ze wsparciem repatriantów, działania Fundacji zaczęły się skupiać na wsparciu osób z niepełnosprawnościami. Dostrzeżono niezwykły potencjał artystyczny, który noszą w sobie. Postanowiono dać im zawodową szansę. Stanowić samym o sobie. W odróżnieniu od miejsc, w których aktywizacja przybiera formę warsztatów zajęciowych, Fundacja Leny Grochowskiej tworzy miejsca pracy i zapewnia wszystkie prawa, wynikające z zawodowej przynależności.
W czterech oddziałach Fundacji działają pracownie ceramiczne, rzemieślnicze piekarnie, pracownia krawiecka oraz dwie kawiarnie. Zatrudnienie znajduje w nich w tej chwili 55 osób z niepełnosprawnościami, głównie niepełnosprawnościami intelektualnymi, schorzeniami wrodzonymi, chorobami psychicznymi. .
Fundacja jako przedsiębiorstwo społeczne prowadzi sprzedaż swoich produktów i usług, oferując tym samym światu dostęp do sztuki osób niepełnosprawnych, a niepełnosprawnym dostęp do zawodowego spełnienia.
Co roku pracownicy i przyjaciele fundacji, których wciąż przybywa, spotykają się, by wspólnie konkurować w Triathlonie i Paratriathlonie Kraina Bugu oraz spotykać się podczas wydarzeń charytatywnych. Organizuje także wydarzenia artystyczne, plenery malarskie i Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”.
Praca łączy, a przeżyte razem chwile zbliżają. I o tym wiedzą wszyscy, którzy tworzą Fundację Leny Grochowskiej.
Pora na Gdańsk!
Gdański Oddział Fundacji Leny Grochowskiej jest czwartym po Łochowie, Warszawie i Siedlcach punktem na mapie stacjonarnych działań Fundacji Leny Grochowskiej skierowanych do osób z niepełnosprawnościami.
W Gdańsku Fundacja znalazła swoje miejsce na Dolnym Mieście, w zabytkowym budynku pralni dawnego szpitala im. Kieturakisa. Obecnie budynek wchodzi w skład kompleksu hotelowego Arche Dwór Uphagena.
W ten niezwykły sposób działania Fundacji nawiązują do historii tego miejsca i do kontynuacji misji niesienia pomocy. I choć jej forma uległa zmianie i inna jest także grupa beneficjentów tej pomocy, bo pacjentów zastąpiły osoby z niepełnosprawnościami – to łączy ich miejsce i wrażliwość na drugiego człowieka.
Myślą przewodnią działań Fundacji jest aktywizowanie osób niepełnosprawnych – głównie z umiarkowanym, ale również i znacznym stopniem niepełnosprawności – w drodze do zawodowej i życiowej samodzielności.
Formułą, na której opiera się ta myśl, jest stworzenie warunków i przestrzeni, w której z wykluczenia zawodowego przejdą do pełnoprawnego uczestnictwa na rynku pracy.
Gdański oddział Fundacji, na wzór pozostałych oddziałów , oferuje dwojaki rodzaj zatrudnienia: w Pracowni Ceramicznej, gdzie powstają wyroby rękodzielnicze pod marką „toMy” oraz w Kawiarni „Cafe Fryderyk”.
3 września tego roku kilkuosobowa grupa niepełnosprawnych pracowników po raz pierwszy dotknęła gliny, a już dziś tworzy niezwykłe, użytkowe przedmioty o wyjątkowym charakterze. Już niedługo będą w stanie współprowadzić warsztaty ceramiczne i z uczniów stać się nauczycielami. Czekamy na to wydarzenie z niecierpliwością.
Niebawem zostanie też otwarta przestrzeń Kawiarni, która będzie oferować nie tylko pyszną kawę, ciasta, lody, gofry i kanapki, ale zapraszać do uczestnictwa w różnego rodzaju imprezach kulturalnych i spotkaniach lokalnej społeczności. Będzie też użyczać miejsca freelancerom i osobom pracującym, które szukają przestrzeni do spokojnej pracy.
Wartość, jaką wnosi przebywanie z osobami niepełnosprawnymi i ich wspieranie w usamodzielnieniu zawodowym jest nie do przecenienia. Wzajemny kontakt przynosi korzyść obu stronom, a wynikające z tego doświadczenie tworzy bazę dla dalszego rozwoju.
Już dziś zapraszamy do współuczestnictwa w tworzeniu tego niezwykłego miejsca na mapie Gdańska!
Fundacja Leny Grochowskiej
Zdjęcie Państwa Grochowskich pochodzi z profilu Grupa ARCHE
Autorką wszystkich pozostałych zdjęć jest Elżbieta Woroniecka.