O kioskach na Elbląskiej i Łąkowej

Dzięki za artykuł o kioskach na Elbląskiej – miło się wspominało! 🙂

A ja postaram się dodać kilka lokalnych informacji bazując na moich wspomnieniach – mieszkańca ulicy Długie Ogrody.
Pamiętam ten kiosk w rejonie przystanku autobusowego „Mostek”, bo choć był najdalej, to kupowałem tam czasem jakieś zabawki dla syna, małe samochodziki itp.
Natomiast kiosk na rogu Elbląskiej i Siennickiej to dla mnie prawie legenda, bo często pomagałem mamie przy robieniu zakupów w sklepie mięsnym za nim, no a potem szło się po gazety do kiosku, a dokładniej mówiąc po dwie – „Tele Tydzień” i „Pani Domu” .
Ulica Elbląska - 1979 rok

Faktycznie był też kiosk przy Krowoderskiej, po jej lewej stronie, a po prawej były 2 budki z warzywniakiem. I był kiosk w budynku na rogu Elbląskiej i Świętej Barbary, gdzie faktycznie teraz jest mały sklepik. Potwierdzam z własnych obserwacji.
Pamiętam też te dwa kioski o których pisał Jacek, ale nie na rogu Szafarni, i nie po obu stronach ulicy, lecz oba obok siebie dokładnie przed zegarmistrzem, moim przyjacielem Rysiem Jancewiczem. Przy okazji – polecam go, jeśli chodzi o renowacją starych zegarów – nie ma sobie równych w całym Trójmieście!
Przez kilka laty był jeszcze, o ile pamiętam – przez krótki czas wprawdzie – jakiś kiosk dokładnie naprzeciw, w budynku Artus Park – ale głowy bym nie dał 😉.
No i był taki mały salonik prasowy w niskim budynku w prawo od Kościoła Barbary, miał nawet spory asortyment.

Natomiast w tej okolicy jest jeszcze jeden bardzo długo istniejący kiosk – na Łąkowej po prawej stronie, zaraz za Biedronką idąc w stronę Akademii Muzycznej, naprzeciw kolektury Totolotka. Mam nadzieję, że długo przetrwa, bo bardzo sprawnie funkcjonuje, jest otwarty od rana i ma zawsze duży wybór. Aż miło tam przystanąć i kupić cokolwiek, a ja – kupuję tam często kilka popularnonaukowych czasopism takich jak „Focus” czy „Świat Wiedzy” .

Z kiosków niewymienionych w poprzednich artykułach warto jeszcze wspomnieć o tym przy tunelu prowadzącym na rynek od strony budynków LPP i salonu samochodowego BMW.

Czarno-białe zdjęcie z ulicy Elbląskiej i zarysu kiosku na Krowoderskiej jest autorstwa Artura Wołosewicza. Źródło: Sobiecka L., Kaliszczak M. (ed.), Gdańsk – Dolne Miasto. Dokumentacja historyczno-urbanistyczna, PP Pracownie Konserwacji Zabytków Oddział w Gdańsku Pracownia Dokumentacji Naukowo-Historycznej, Gdańsk 1979.

Autor artykułu: Krystian Mącznik.

P.S. Na końcu ulicy Ogarnej faktycznie był punkt zwrotu prasy. Każdy typ prasy miał i nadal ma określoną ilość dni na sprzedanie.

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. Tomasz pisze:

    Był też kiosk na ulicy elbląskiej, na rogu ulicy krowoderskiej, po lewej stronie ale w budynku ,gdzie obecnie znajduje sie pizzeria camaro.
    Kiedyś był artykuł w prasie gdyż był niechlubnym bohaterem włamania, a tytuł brzmiał „przez piwnice do aresztu”.
    Pomysłowi włamywacze postanowili ominąć zabezpieczenia wchodząc przez piwnice i robiąc dziurę w jej suficie/podłodze kiosku.

  2. Krzysztof Pawlicki pisze:

    W latach piędziesiątych był kiosk” Ruchu” także ..wtedy przy ul.Elbląskiej ..jak sie wychodziło z ul.Skotnickiej po lewej stronie na wyskości powiedzmy …Szkół Ekon,-Handlowych….doskonale mam go w pamięci..

  3. Grażyna pisze:

    Był też kiosk na rogu ul. Elbląskiej i Długiej Grobli, tam gdzie stoi wieżowiec.
    W latach 50/60tych chodziliśmy jako małe dzieci „kupować” cukierki irysy na sztuki. Pamiętam sięgaliśmy brodą do okienka…
    Na przeciwko tego kiosku po drugiej stronie ulicy Elbląskiej był też ciąg takich kiosków-budek. Stare dzieje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *