Opowieści z ulicy Seredyńskiego – część pierwsza – zakończenie
Poznaj wcześniejszą część artykułu
A co łączy Trojana z Długimi Ogrodami?
Rodzina Trojanów (a w szczególności Carl Gottfried – ojciec Johannesa) zasłużyła się dla Gdańska na tyle by właśnie tym nazwiskiem nazwać jedną z ulic. Planowano to już w wcześniej w myśl „Planów Buschego” z lat: 1866/69. W styczniu 1909 r. na Długich Ogrodach rozebrano budynki (z 1766 r.) znajdujące się w miejscu, gdzie uprzednio stacjonowała 1-sza Kompania Piechoty z Infanterie Regiment Nr 128. Tam właśnie powstała Trojangasse (pojawiająca się już oficjalnie na mapach od 1910 r.). Ulica będąca obecną ul. Mariana Seredyńskiego wcześniej ul. Skotnicką, połączyła swym biegiem dwa średniowieczne trakty komunikacyjne: Długie Ogrody z Groblą Angielską. Na rogu ulicy od strony Długich Ogrodów, w latach: 1908-1909 (tam gdzie obecnie znajduje się budynek Szkoły Ekonomiczno-Handlowej im. Macierzy Szkolnej w Gdańsku) powstał tzw. Regimentshaus (kasyno oficerskie, widoczne po prawej stronie na załączonej pocztówce). Z lewej strony widoczne jest narożne wejście do salonu fryzjerskiego (Friseur) z pięknym szyldem umieszczonym nad drzwiami informującym, że salon prowadzony był przez Pana Müllera. Jak widać żołnierze przebywający w pobliskim kasynie mogli skorzystać z usług pobliskiego barbierza.
Pamiętam, że w latach 80-tych w tym miejscu istniał zakład fotograficzny prowadzony przez Pana Czesława Giedroyca.
Osobiście żywię do tego miejsca wielki sentyment, mieszkałem na tej ulicy parę lat… i mam wiele wspomnień, które postaram się (w miarę skromnych możliwości) udostępniać w kolejnych częściach.
Pocztówka: Johannes Trojan. Wydawca: Herausgeber: Heimatbund Jung Westpreussen e.V. Danzig. Nr. 2. Pocztówka: Danzig, Trojangasse. Wydawca: Graph. Verl.Anstalt G m b H., Breslau.
Autor artykułu i posiadacz obu pocztówek – Jacek Szymański.
[mappress mapid=”126″]
super
Przez kilka lat uczęszczałem do szkoły muzycznej przy tej ulicy, były to 50 lata XX wieku.
O ile kojarze, to tam nigdy szkoly muzycznej nie bylo.
Panie Jędrzeju – była, była. Mamy potwierdzenie tego faktu z minimum trzech osobnych źródeł.
A czy czasem na Przeróbkę wołano kiedyś Trojan?
Zgadza się
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przer%C3%B3bka
Marian Seredynski, to prawdopodobnie moj stryj czy wujek. Brat lub syn brata mojego Taty – Tadeusza Seredynskiego. Czy ktos wie cos wiecej o Marianie Seredynskim, ktorego imie nowi ta ulica?
Tyle wiadomo z internetu:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Seredy%C5%84ski
kontynuuj koniecznie !
Mieszkałam tam całe życie, dziwi mnie troszkę że nie ma prawie żadnych przedwojennch fotografii tej ulicy. Szkoda troszkę.
Jak rodzice przeprowadzili się w 1954,biegałam jako dziecko właśnie do tego budynku. Widocznie była tam poczta ,mam jeszcze parę znaczków. Właśnie wtedy zaczęła się moja przygoda z filatelistyką.
Ulica M.Seredyńskiego była nazwą zmienną, był taki czas kiedy usunięto imię Mariana a później powrócono