Otto Wroblewski – organmistrz z Dolnego Miasta
Przeglądając na Gedanopedii listę przedwojennych wytwórni sprzętu muzycznego w kategorii organy na ostatnim miejscu znaleźć można wspomnianego w tytule Otto Wroblewskiego. Z informacji tam zawartych można się dowiedzieć, że organmistrz ten
prowadził swoją działalność w latach 1928-1939. W 1928 roku firma miała swoją siedzibę pod adresem Bastion Roggen 1 (ul. Reduta Żbik). Natomiast w latach 1935 i 1939 adresem tym była ulica Mausegasse 1 (ul. Owsiana).
Postaramy się rozwinąć i uzupełnić tę krótką notkę informacyjną. Bo związków z Dolnym Miastem nasz tytułowy bohater miał zdecydowanie więcej.
Pierwszy raz Otto Wroblewski pojawił się w gdańskiej Księdze Adresowej w 1912 roku. Można z niej się dowiedzieć, że mieszkał i pracował na Kolkowgasse 19 (współczesna Królikarnia). Przedstawiał się jako budowniczy organów oraz fortepianów. I podkreślał fakt, że był przedstawicielem znanej firmy Bruno Goebela z Königsbergu (Królewiec) produkującej organy. Pod wspomnianym adresem widniała jeszcze w Księgach Adresowych z 1913 i 1914 roku. Od połowy II dekady XX wieku Otto jeszcze cztery razy zmieniał swój adres pracy.
W latach 1916-1928 roku firma figurowała pod adresem Langgarten 48/58 (współcześnie Długie Ogrody). A następnie na kilka lat zadomowiła się w koszarach na Bastionie Rogowym. To już był czas demilitaryzacji Gdańska, zatem ten budynek na Bastion Roggen 1/3 tak jak i inne wojskowe zabudowania (nie tylko na Dolnym Mieście) zaczął pełnić funkcje cywilne. I doskonale nadawał się na wszelką działalność gospodarczą. Na kopercie firmowej z 1923 roku widać, że Otto Wroblewski podkreślał fakt, że działa w Koszarach Roggego. Dodatkowo przekazywał informację, że zajmuje się budową organów, prowadzi sprzedaż fortepianów, posiada też warsztat naprawczy tych instrumentów muzycznych
Rok 1929 przyniósł zmianę siedziby firmy na Langgarter Hintergasse (Sadowa) 8. Od roku 1935 można było zobaczyć wspomniany firmowy szyld na Mausegasse (Owsiana) 1. Natomiast ostatni znany nam adres pod którym prowadził działalność Otto Wroblewski to Thornscherweg (Toruńska) 19. I były to lata z Ksiąg Adresowych 1937-1939.
Zaczęliśmy od Gedanopedii i na tym źródle prawie zakończymy. Ale tym razem sięgniemy do strony Instrumenty muzyczne – budownictwo. W tej kategorii pojawia się Otto Wroblewski z większym biogramem.
Wroblewski (Wróblewski) Otto – 21 VII 1876 – 10 II 1939 Gdańsk
organmistrz, fortepianmistrz
od 1911 prowadził pracownię organów oraz skład fortepianów i fisharmonii w Gdańsku przy Bastion Roggen (Kaserne Roggen, Reduta Miś) 1, w 1913 przy Kolkowgasse 19 (ul. Królikarnia), w 1929 przy Langgarter Hintergasse 8 (ul. Tylna Długoogrodowa), od 1937 przy Hundegasse 1 (ul. Ogarna), a także około 1925–1930 pracownię organów w Lęborku przy Moltkestraße 19 (al. Wolności).
Podana data śmierci wyjaśnia – dlaczego pomimo kolejnych wydań Ksiąg Adresowych w latach 1940-1942, nie znajdziemy na ich stronach wspomnianego organmistrza. Trochę zastanawia nas ten adres z Ogarnej. Nie udało nam się tej lokalizacji potwierdzić w dostępnych nam źródłach. Za to ciekawym uzupełnieniem jest ta dodatkowa pracownia w Lęborku.
Oryginalna koperta firmowa pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor tekstu: Jacek Górski