Otwarcie urzędu pocztowego na Toruńskiej 10

Jak donosiła prasa z 25 stycznia 1930 roku – Dolne Miasto ponownie będzie miało swój urząd pocztowy.

Na państwowej działce przy ulicy Toruńskiej 10 g na której Zarząd Poczty Wolnego Miasta już od kilku lat posiadał swój oddział telegraficzny, w najbliższych dniach miała zostać otwarta nowa filia poczty Gdańsk 3 (Postamt III).
Prace budowlane przy znajdującym się od strony ulicy murowanym/masywnym budynku, który wcześniej pełnił funkcje magazynu gazowni zostały już zakończone. Przez artystycznie przeszklone drzwi, po przejściu przez wykusz, petenci będą wchodzić do pomieszczenia z okienkami pocztowymi do obsługi klientów, a także z budką telefoniczną i stołami przeznaczonymi do pisania. Po prawej stronie miały znajdować się trzy stanowiska obsługi – przeszklone i w otwarte ku górze. Z tyłu za nimi zaś umiejscowiono dział ekspedycji oraz pomieszczenie do pakowania i skladowania przesyłek. Salę obsługi zaprojektowano tak, że rozświetlać ją miało światło wpadające zarówno od strony ulicy jak i od strony wody przez okna zabezpieczone kratą.

Z anonsu można się też dowiedzieć, że już przed wojną znajdował się przy ulicy Toruńskiej urząd pocztowy Gdańsk 3 po którym do niedawna znajdowała się jeszcze skrzynka pocztowa. W nowym urzędzie skrzynkę przeniesiono tak, aby była dostępna przy wejściu głównym do nowego oddziału urzędu pocztowego.

Otwarcie nowego urzędu miało być odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów – szczególnie tych odwiedzającym Dworzec Towarowy – Brama Nizinna oraz mieszkańców południowej części Wyspy Spichrzów.

Budynek pocztowy stał przed wojną w tym miejscu, gdzie w czasach współczesnych przez wiele lat pod adresem Toruńska 20 działała m.in. firma Cezal prowadząca sklep medyczny na parterze frontowego budynku na którym… wisiała skrzynka pocztowa – być może zupełnie przypadkowy, ale symboliczny ślad po przedwojennej poczcie.

Tłumaczenie artykułu: Andreas Kasperski.

Autor tekstu: Jacek Górski.

Notka prasowa pochodzi z gazety „Danziger Zeitung” – numeru 25 z 25 stycznia 1930 nr 25, str. 7. Fragmenty planów z zaznaczonym budynkiem poczty – Pharus-Plan Danzig z 1922 i 1938 r. (dostępne w serwisie Mapster).

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *