Piwowar domowy
Z Królewskiej Huty (obecnie Chorzowa) do Gdańska jest mniej więcej 512 km. I tyle samo było w 1930 roku. A taką odległość miał do pokonania delikatny towar, który produkowano wówczas na Dolnym Mieście na ulicy Steindamm (Kamienna Grobla) 25a-30. Firma nazywała się Zakłady Żywnościowe i miała w swojej ofercie piwo domowe marki „PIWOWAR DOMOWY”. Jak informowała w reklamie z grudnia 1930 roku – jedna flaszka kosztowała 7 groszy. I mogli ją pić zarówno dorośli jak i dzieci (sic!), zarówno zdrowi jak i chorzy.
W Królewskiej Hucie transport odbierał H. Haller z ulicy Katowickiej 13, a w Rybniku Jak Skudrzyk z ul. Piłsudskiego.
Dzięki zachowanej reklamie można się dowiedzieć, że już wówczas istniały podróbki i imitacje tego napoju. Producent przestrzegał przed zakupem i piciem małowartościowych naśladownictw. A sam… Przeczytajcie do końca.
Z tego samego roku (ale z sierpnia) pochodzi jeszcze jedna reklama związana z piwem i Królewską Hutą. Tym razem w języku niemieckim. Ale publikujemy jej tłumaczenie:
Uwaga gosposie/gospodynie domowe! W trakcie warzenia domowego piwa wybierajcie Panie tylko najlepszą, przodującą markę słodu browarniczego o nazwie Heimbier (w tłumaczeniu – piwo domowe). Do otrzymania w Pszczynie u panów Pluschke, Morciszek, Szawieczek. Generalnym przedstawicielem jest (znany nam z wcześniejszego ogłoszenia – przyp. autora) Haller z Królewskiej Huty, z ulicy Katowickiej 13. Wszelkich podróbek należy unikać.
A skoro o podróbkach i falsyfikatach mowa – to ciekawie wygląda kolejny inserat prasowy – też z tego samego 1930 roku (tym razem z czerwca).
Pierwsza Specjalna Fabryka Ekstraktu i Słodu Piwnego w Grudziądzu przestrzegała przed podrabiaczami ich słodu do wyrobu piwa domowego o nazwie Piwowar-Smakosz. Jako tych, którzy fałszowali ich towar i sprzedawali go bezprawnie pod nazwą Piwowar Heimbier wymieniani są p. Karol Bloch z Gdańska i p. H. Włodarska. Obie te osoby straciły prawo do bycia przedstawicielami wspomnianej grudziądzkiej fabryki. Z ciekawości sprawdziliśmy pod jakim adresem figurował w Gdańsku Karol Bloch. Księga Adresowa z 1931 roku wskazuje, że Carl Bloch mieszkał na ulicy… Steindamm 25a. Coś Państwu mówi ten adres?…
Czy to zbieg okoliczności?… Nie sądzę.
W najbliższym czasie kiedy będziecie przechodzić przez skrzyżowanie ulicy Kamienna Grobla z ulicą Śluza, wyobraźcie sobie ten wóz konny albo ciężarówkę wiozącą skrzynki z butelkami podrobionego „PIWOWARA DOMOWEGO” – być może na pobliski dworzec kolejowy. Bo to dokładnie w rejonie tego skrzyżowania działała opisana w tym artykule (najprawdopodobniej hochsztaplerska) firma browarnicza.
Autor tekstu: Jacek Górski
Autor tłumaczenia: Andreas Kasperski.
Źródła kolejnych reklam i ogłoszeń prasowych:
„Gazeta Rybnicka” 18 XII 1930, str 4.
Anzeiger für den Kreis Pleß : Nikolaier Anzeiger : Plesser Stadtblatt. Jg.79, Nr. 96 (10 August 1930), str. 8.
„Dziennik Bydgoski”, 1930, R.24, nr 136 str. 12