Plac Wałowy i Dolne Miasto – nowy przewodnik z 2018 roku

Mniej więcej rok temu o tej porze cieszyliśmy się pierwszą elektroniczną wersją opowiadaczowego przewodnika po placu Wałowym, który swoją oficjalną premierę miał kilka tygodni później oczywiście w tytułowym miejscu.

Nie minęło 12 miesięcy od tamtego wydarzenia i podjęliśmy się pracy przy kolejnym przewodniku po naszych ulubionych częściach Gdańska. Tym razem wydawcą było Biuro Rozwoju Gdańska, a przewodnik ten stanowił część całej serii przewodników po rewitalizowanych dzielnicach Gdańska. W roku 2017 ukazały się w tym cyklu przewodniki po Biskupiej Górce oraz Nowym Porcie. A w roku bieżącym oprócz wspomnianego, także przewodnik po Oruni. Całością prac nad przewodnikami kierował Instytut Kultury Miejskiej, co gwarantowało bardzo wysoki poziom edycyjny.

Praca przy tego typu publikacjach składa się w naszym przypadku zawsze z kilku etapów. Po ustaleniu najważniejszych punktów na mapie przechodzimy do ich opracowania. Zawsze podajemy rys historyczny danego miejsca (w zarysie lub ze szczegółami). Prawie zawsze uzupełniamy go o wspomnienia ludzi związane z opisywanym punktem. A całości dopełnia materiał zdjęciowy, pocztówkowy i dokumentacyjny, który proponujemy wykorzystać przy wskazanych lokalizacjach.

Zgodnie z ustaleniami na mapce znalazło się 18 punktów. Zupełną nowością dla nas było opracowanie punktu pierwszego jakim była Lastadia i Targ Maślany. Cieszymy się, że udało nam się dotrzeć do wspomnień mieszkanki tamtej ulicy z pierwszych lat po wojnie – pani Joanny Ploty (str. 3). No i umieścić w przewodniku pocztówkę z Fontanną Wintera. Przy Baszcie Białej pojawia się opublikowane w „Dzienniku Bałtyckim” wspomnienie Pana Jana Fidyka z 1969 roku o… baszcie żab (str. 7). Kiedyś przyjdzie taki moment, że pocztówkę z Koszarami Wiebego opiszemy w naszym pocztówkowym cyklu, ale do tego czasu można ją zobaczyć chyba tylko w tym przewodniku (str. 9). Przy placu Wałowym pojawia się widok kolejnej przedwojennej fontanny (str. 14). Czy wiedzieliście, że kiedyś na jednej ze ścian Bramy Nizinnej była dokładnie zaznaczony ślad wyznaczający poziom wielkiej wody z 1829 roku? O tym w którym miejscu to dokładnie było – można przeczytać na stronie 21. A na stronie 27 wspominamy budynek słynnego Belwederu z ulicy Dobrej. Przy okazji Łąkowej nie mogło zabraknąć portretu żołnierza wykonanego w zakładzie Fritza Krausego (str. 30). A przy okazji Łaźni powraca temat bokserów z Dolnego Miasta trenujących na strychu tego właśne budynku (str. 36).

Ponieważ publikacja ta promuje też spacery z Lokalnymi Przewodnikami – część z przewodników i przewodniczek jest też autorami tekstów wykorzystanych w tej właśnie książce. Jeżeli zatem wybierzecie się na spacer z Izą Szepską, Anną Wesołowską-Owczarską, Sebastianem Wójcikiem albo Lokalnymi Opowiadaczami – Anną Nawrocką-Morze, Danutą Płuzińską, Elżbietą Woroniecką albo Jackiem Górskim – możecie nawiązać podczas spotkania właśnie do ich autorskich fragmentów przewodnika. Nie zabrakło też wspomnień innych Opowiadaczek i Opowiadaczy – Róży Kasperskiej, Marii Rybińskiej, Piotra Stojałowskiego. Oraz oczywiście innych mieszkańców tych stron.

Przewodnik w wersji papierowej jest do odbioru w Biurze Rozwoju Gdańska. W wersji elektronicznej na stronie BRG.

Plac Wałowy, Dolne Miasto – przewodnik (.pdf)

Autor: Jacek Górski.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *