Płynąc w kierunku Kamiennej Śluzy
Temat Kamiennej Śluzy regularnie powraca w naszym serwisie. Ze względu na długą i ciekawą historię, ze względu na atrakcyjne dla zorientowanych turystów położenie i ze względu na zmiany jakie nastąpiły w jej otoczeniu w ciągu minionych kilkudziesięciu lat.
Nie znamy daty powstania prezentowanego zdjęcia, ale z pewnością zostało zrobione przed 1945 rokiem. Gdyby obecnie podczas wycieczki kajakowej stanąć w tym samym miejscu co wówczas, to oprócz samej Kamiennej Śluzy nie dostrzeglibyśmy już prawie nic z tego, co zostało wówczas utrwalone w krajobrazie na tej fotografii. Centralnego miejsca nie zajmuje już zbiornik gazowy. W tym miejscu stoją teraz nowe budynki mieszkaniowe. Po lewej stronie nie ma już tego kilkupiętrowego domu na ulicy Kamienna Grodza. A po prawej od zbiornika nie rosną już gęste drzewa w pobliżu młyna rezerwowego. No i jeszcze jeden ślad z przeszłości przypomina o dawnej gęstej zabudowie na Dolnym Mieście. Kierując swój wzrok na prawo dostrzec można piętrowe domy należące do pierwszej w Gdańsku Kolonii Abegga.
Ciekawe czy podczas tej wycieczki robiono też inne zdjęcia płynąc Nową Motławą w kierunku być może Stągwi Mlecznych, a być może Ołowianki. I ciekawe czy kiedyś uda się Opowiadaczom i je opisać w „Historii jednego zdjęcia” .
Autor artykułu i posiadacz zdjęcia: Jacek Górski.
[mappress mapid=”108″]
Witam,zdjecie zrobiono już po wojnie.Tablice po prawej stronie to zakaz kapieli.Po lewej,przy pannie jest wystrzępiony mur,a dalej plotek.To lata 60,lub początek 70.Pozdrawiam
Nie zgadza się jedna ważna rzecz – dom po lewej stronie stojący tam, gdzie teraz są wodociągi. Jego w latach 60. czy 70. nie było!
Wydaje mi się ze ten dom stoi do dzisiaj,wodociagi sa pomiędzy domem,a kamienna sluza
To o czym Pan pisze to pozostałość Młyna Rezerwowego. Faktycznie jego mury stoją pomiędzy śluzą a wodociągami. Ale ten dom na zdjęciu stoi zdecydowanie dalej od Nowej Motławy i go nie ma.
Proszę zwrocic uwagę na komin w tle zbiornika gazowni,to wodociągi,a ruiny mlyna sa za drzewami
Zgadza się. Młyn ukryty jest wśród gęstych drzew. Ale tego ładnego domu na lewo już po wojnie nie było.
Zwracam honor,jednak zdjecie jest przedwojenne.Przekonal mnie inny szczegol,a mianowicie tlo po prawej stronie zbiornika.Z perspektywy zdjęcia,po wojnie nie istniała już taka zabudowa.POZDRAWIAM
Budynki dawnej Kolonii Abegga. Dokładnie tak – to kolejny dobry trop. Pozdrawiam z Łąkowej.