„Pora świąt…” (Choinka Dolnomiejska 2024)
4 grudnia 1974 roku Telewizja Polska nadała Koncert z pióropuszem – „Barbórka 1974”. A dokładnie 50 lat później w imieniny Barbary wielu mieszkańców Dolnego Miasta wyłączyło swoje telewizory i wyszła na ulice. A dokładnie na jedną z nich – ulicę Wróblą. To tam właśnie tego dnia miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń roku 2024 w tej części Gdańska. Punktualnie o godzinie 16:00 ze sceny przywitał wszystkich świąteczny elf i rozpoczęła się Choinka Dolnomiejska. Chociaż już od samego początku nie zapomniano też o świętujących tego dnia Barbarach.
Pora świąt. Smutki idą w kąt.
Atmosfera świąt panowała tego dnia przez ponad dwie godziny. A radości i uśmiechów nie było końca. Na scenie można było obejrzeć występy dzieci z Przedszkola Muszelka, dzieci i młodzieży z Mrowiska – Centrum Reduta, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 65 oraz młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne. A wszystko to wykonywane na żywo.
Pojaśniało niebo i ląd.
Punktualnie o 17:30 wspólnie z Panią Wiceprezydentką Gdańska Emilią Lodzińską nastąpiło głośne odliczanie z estrady do tego ważnego momentu w którym uroczyście rozświetliła się zielona choinka na środkowej alejce. Ale wraz z tym rozświetleniem – i tego chyba prawie nikt się nie spodziewał – włączono też lampki w środku i na zewnątrz czerwonego tramwaju stojącego w pobliżu wspomnianej choinki. Migające światełka odbijały się w szybach oraz w magiczny sposób unosiły się w powietrzu [wiemy, wiemy – to nie magia, tylko pantograf 8^)] Co więcej – wraz z lampkami tramwaj odezwał się do nas dźwiękiem w którym wprawne ucho z pewnością wyłapało świąteczne nutki. Takich chwil się nie zapomina.
Świat się zatrzymał i czeka na cud.
A na zwycięzców w choinkowych konkursach czekały atrakcyjne nagrody. Wystarczyło odpowiedzieć na jedno pytanie o znanych Barbarach, aby wygrać coś słodkiego oraz bilety wstępu do Baszty Tajemnic. Prawidłowa odpowiedź na jedno świąteczne pytanie z kategorii – matematyka, geografia, język polski, biologia albo muzyka dawała prawo do odbioru torby z niespodziankami. Były też zagadki dla dzieci. A każde dziecko odbierało z rąk pomocnicy Elfa plecaczek ze skarbami w środku. A do tego nie zapominajmy o nagrodach wręczanych za najładniejsze ozdoby choinkowe w konkursie ogłoszonym przez Szkołę Podstawową numer 64.
I każdy ma chęć na ciasteczka i miód.
Oj było tych smakowitości na Choince sporo. Barszczyk czerwony i korzenne pierniczki. Cukierki od Mikołaja i zimowa herbatka. Słodkie wypieki stoiskowe i bigos. A do tego smaczne niespodzianki do wygrania w wielkiej loterii, która odbyła się w finale wydarzenia. Jeżeli ktoś dbał o figurę – mógł skorzystać z innych atrakcji zaproponowanych tego popołudnia. Robienie ozdób świątecznych, warsztaty z malowania ceramiki, kiermasz prac uczniów, robienie kartek świątecznych. Za sprawą Grupy Tramwajowo-Autobusowej WPK GG można było wejść do wspomnianego wcześniej tramwaju i przenieść się do czasów w których ten tramwaj poruszał się po gdańskich ulicach. A za sprawą Opowiadaczy Historii powrócić do chwil w których wypisywało się i z utęsknieniem czekało na świąteczne kartki pocztowe, których jednorazową wystawę przygotowano na ten dzień.
Uważne czytelniczki i czytelnicy zauważyli z pewnością, że tegoroczna relacja z Dolnomiejskiej Choinki podzielona została na cztery części. A każda z tych części miała swój własny tytuł. Tytuły te nie zostały dobrane przez przypadek. Jeżeli połączy się je w jedną całość – powstanie z nich fragment tekstu autorstwa Agnieszki Osieckiej. To polska wersja przeboju „Mistletoe and Wine” z repertuaru Cliffa Richarda, która zdobyła popularność w 1988 roku.
Pora świąt. Smutki idą w kąt.
Pojaśniało niebo i ląd.
Świat się zatrzymał i czeka na cud.
I każdy ma chęć na ciasteczka i miód.
A dlaczego o tym wspominamy i jest to tak ważne w całej tej historii? Ponieważ podczas Choinki 2024 na Dolnym Mieście, Dolnomiejska Orkiestra Mikołajów (w skrócie nazwana DOM) pierwszy raz wykonała na żywo tę właśnie piosenkę. Wykonała ją w bardzo nietypowy sposób, bo na scenie można było nie tylko usłyszeć, ale także zobaczyć tekst tego utworu. Jak to możliwe?… Obejrzyjcie poniższy film.
Autor relacji: Jacek Górski.
Zdjęcia: Katarzyna Gwoździńska.
Piosenkę nagrała Anna Misiek. Dziękujemy.
Lista sponsorów i partnerów:
- Miasto Gdańsk/Biuro Rozwoju Gdańska;
- Rada Dzielnicy Śródmieście;
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie;
- AmberEXPO;
- Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia;
- Dwór Uphagena Hotel Arche;
- Eurostyl;
- Fundacja Choinki Gdańskiej;
- Fundacja Gdańska;
- Fundacja Leny Grochowskiej;
- Fundacja LPP;
- Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA;
- Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG;
- Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku i Inkubator Sąsiedzkiej Energii ISE Dolne Miasto;
- Przedszkole Muszelka;
- Rada Rodziców SP 65;
- Szkoła Podstawowa nr 65 im. Alfa Liczmańskiego;
- Szkoły Ekonomiczno-Handlowe im. Macierzy Szkolnej;
- Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej Centrum Reduta Mrowisko;
- Werbrand – social media z wizją.
++++++++++++++++++++++++++
Nagrody w konkursach i loterii ufundowały:
- Miasto Gdańsk;
- Muzeum Figur Woskowych Gdańsk Baszta Tajemnic;
- Przyganiał Kocioł Wokowi;
- Fundacja Leny Grochowskiej;
- Fundacja LPP;
- Dwór Uphagena Hotel Arche;
- Muduko i Alexander – producenci gier.
Nagranie Michał, montaż Maks.
Werbrand & Unicorns – uskrzydlamy idee
Źródło: www.gdansk.pl