Pozdrowienia ze szpitala P.C.K.

Bardzo dobrze znana jest historia Dworku Uphagena na Dolnym Mieście, którego początki sięgają roku 1800. Wiadomo, że potem przez ponad 90 lat. działał w tym miejscu kilkakrotnie rozbudowywany Szpital Najświętszej Maryi Panny prowadzony przez siostry Boromeuszki. Po II wojnie światowej placówka ta przeszła na rzecz miasta i zaczęto ją tytułować jako Państwowy Szpital Kliniczny. Ale stało się to dopiero w 1948 roku. Co zatem działo się ze szpitalem po wojnie w latach 1945-1948?…
Wspomniane wcześniej siostry Boromeuszki prowadziły szpital do października 1945 roku. A następnie przez kolejne 3 lata działał w tym miejscu szpital Polskiego Czerwonego Krzyża.
Pocztówka, którą pokazujemy powstała jeszcze przed wojną. Jej dokładny opis opublikowaliśmy w październiku 2015 roku. Ale tym razem udostępniamy jej powojenną wersję wraz z historią nawiązującą do wspomnianego szpitala PCK.
Jak widać – niemiecki opis St. Marienkrankenhaus został zamazany, a obok niego pojawił się opis w języku polskim – szpital od frontu.
Kartka została zaadresowana do Wielmożnej Pani Marii Grundbek z Dębicy. A skreślone z Gdańska słowa brzmią następująco:

Kochanej Pani serdeczne i miłe pozdrowienia zasyłają z nad dalekiego morza zawsze te same Siostry.
S. Lidia, J. Gorgonia

Kartka została napisana przez siostrę Lidię 10 listopada 1947 r. w Gdańsku na ulicy Śluzowej 9-10 w szpitalu widocznym na pocztówce. I jak widać w treści adresu  – był on wówczas faktycznie szpitalem P.C.K. .

Zaprezentowana w tym miejscu oryginalna pocztówka z obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Autor tekstu: Jacek Górski.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *