Premiera książki „Historii repertuar – Przewodnik po Długich Ogrodach”. 1 czerwca 2023 r.
Dokładnie tydzień temu wybrałam się na promocję nowej książki Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Jak wynikało z prezentacji – po pierwszych w historii przewodnikach po Dolnym Mieście i placu Wałowym (lata 2012-2017), po pierwszej książce o Dolnym Mieście (rok 2016) przyszedł czas na kolejne wielkie wyzwanie – wydanie pierwszej książki o Długich Ogrodach (rok 2023). Prace nad tą publikacją trwały od 2020 roku. A ich zwieńczeniem było właśnie wspomniane wydarzenie, które odbywało się w historycznym miejscu. Na rogu Seredyńskiego i Długich Ogrodów w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Macierzy Szkolnej w Gdańsku, ale jednocześnie na rogu Skotnickiej i Elbląskiej, a także na rogu Trojangasse i Langgarten.
Jak powiedziała mi po spotkaniu jedna z Opowiadaczek – Ela…
Kiedy po raz pierwszy wzięłam do ręki egzemplarz naszego nowego przewodnika, cieszyłam się jak dziecko, które dostało nowego upragnionego misia. Widziałam ją wcześniej kilkakrotnie, ale była to wersja elektroniczna. Trzeba było sprawdzić i wyłapać ewentualne błędy. Jednakże papierowa wersja to zupełnie inne doznanie, a zapach świeżo wydrukowanej, jeszcze „ciepłej” książki niezapomniany.
Udało się zaprosić na to spotkanie zarówno donatora i sponsora z firmy Moderna jak i 5 osób (z 9), których nazwiska można znaleźć na kartach tej książki przy poszczególnych rozdziałach. Autorkę Jagodę Załęską-Kaczko oraz autorów – Jana Daniluka, Klaudiusza Grabowskiego, Krzysztofa Kucharskiego oraz prowadzącego z mównicy całe to wydarzenie – Jacka Opowiadacza Historii Górskiego. Z różnych przyczyn na żywo 1 czerwca nie udało się porozmawiać z Heleną Dzienis, Wojciechem Gruszczyńskim, Grzegorzem Sulikowskim oraz Jackiem Szymańskim. Ale cała dziewiątka miała swoje przysłowiowe 5 minut podczas tego spotkania.
A skoro o zaproszonych gościach mowa – sądzę, że Ela wyrazy wdzięczności wypowiedziała przy mnie w imieniu wszystkich Opowiadaczy i Opowiadaczek…
Wielkie podziękowania należą się oczywiście naszemu partnerowi Modernie. Firmie, która sama się zgłosiła do nas z pomysłem wydania takiegoż przewodnika. A współpraca z autorami poszczególnych rozdziałów cieszy nas podwójnie, bo jakaż to radość współpracować z takimi wspaniałymi Osobami. Dziękujemy.
Wymieniony już z imienia i nazwiska Jacek na kilku slajdach zaprezentował samych Opowiadaczy, ich dorobek wydawniczy, a następnie skupił się na samej książce. Opowiedział o historii jej powstawania oraz o współpracy z autorami. Jedno-dwa zdania poświęcił na podsumowanie każdego z rozdziałów. Zwrócił też uwagę na fakt, że w książce oprócz doskonałych tekstów, można też zapoznać się ze zbiorem ponad 100 reprodukcji zdjęć, pocztówek, map, reklam i innych artefaktów związanych z Długimi Ogrodami. Niektóre z nich pierwszy raz za sprawą tej publikacji pokazane zostały oficjalnie.
Zarówno podczas samej prezentacji jak i w rozmowie ze mną podkreślał kilka razy, że…
to nie jest książka tylko o ulicy Długie Ogrody. To jest wielostronicowa historia dzielnicy o tej samej nazwie, której dzieje są dłuższe niż sąsiadującego z nią Dolnego Miasta. Co więcej – nie wszystkie tematy dotyczące tej części Gdańska zostały w niej poruszone, zatem być może za jakiś czas spotkamy się podczas premiery kolejnego zbioru tekstów i materiałów o Długich Ogrodach. A skoro o przyszłości mowa, to warto zwrócić uwagę, że jeden wątek z przyszłości okolic Długich Ogrodów też jest w tej książce przemycony. Ale jaki… to już zadanie dla czytelników!
Frekwencja przypadająca akurat na Dzień Dziecka była moim zdaniem bardzo dobra. Pierwsze osoby przyszły na premierę przed czasem. I dzięki temu mogły się o te kilka lub kilkanaście minut dłużej nacieszyć nową książką.
Pani Róża, która z panem Franciszkiem prowadziła na sali gimnastycznej stoisko z książkami podzieliła się ze mną takimi spostrzeżeniami po zamknięciu kramiku…
Punktualnie o godzinie 17.00 weszła dość spora liczba osób, która od razu ustawiła się w kolejce by kupić książkę. Zrobiło się gorąco kiedy ostemplowanie przewodniki szły jak przysłowiowe ciepłe bułki, i trzeba było przygotować następne. Widać też było osoby jeszcze niezdecydowane, ale po wspaniałej prelekcji kupiły nie tylko jeden egzemplarz ale 2 czy nawet 3.
Miło było też spotkać znajomych i dawnych sąsiadów sprzed 30 lat i powspominać dawne czasy.
Właśnie na tę samą możliwość spotkań na żywo zwróciła uwagę wspomniana już wcześniej Ela. Cały czas mamy przecież w pamięci te ciężkie lata 2020-2022.
Cieszyła nas każda z osób przybyłych na premierę. Bardzo miło było zobaczyć znajome twarze naszych sympatyków, ciekawych, co też nowego wymyślili w tym roku Ci Opowiadacze.
Opowiadaczka Ania takimi słowami podsumowała to wydarzenie…
Promocja książki za nami. Pozostały wspomnienia z organizacji spotkania. Miłe wrażenie zrobiło wnętrze szkoły ekonomicznej, atmosfera tam panująca, serdeczna, kompetentna obsługa. Czysto, wszystko przygotowane na czas. Nawet „ nie pozwolono” nam złożyć krzeseł, odstawić mebli po spotkaniu. Bardzo dziękujemy pani dyrektor Justynie Kulling-Bogdan, przemiłej osobie, która obdzielała nas serdecznością i uśmiechem.
Opowiadacze tego dnia zapowiadali następne wydarzenia związane z promocją tej książki. Kolejne z nich jeszcze w tym miesiącu. A najbliższe już jutro czyli 9 czerwca 2023 roku w ISE Dolne Miasto od 11:00 do 15:00. Kto jeszcze nie ma książki – serdecznie zapraszam w ich imieniu.
Notatki zrobione w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych na ul. Seredyńskiego 1a przepisywała i redagowała dla Państwa DO/RE/MI czyli Wasza Dolnomiejska Reporterka Miranda.
Autorką zdjęć są Monika Vik oraz Elżbieta Woroniecka.
Wcześniejsza relacja DO/RE/MI:
Zegar z placu Wałowego – gra miejska. 20 października 2019 r.