Premiera przewodnika „Plac Wałowy i okolice”. 22 lipca 2017 r.
W 2012 roku „Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku” wydali trzy pierwsze przewodniki po Dolnym Mieście. W tym roku mija pięć lat od tamtego ważnego wydarzenia…
Takimi słowami rozpoczęło się spotkanie z wszystkimi osobami, które w sobotę w samo południe przyszły na plac Wałowy w celu wzięcia udziału w premierze pierwszego z trzech nowych subiektywnych przewodników Opowiadaczy. A lipcowa premiera dotyczyła mapy szlaku, który przez lata nie doczekał się jakiejkolwiek oficjalnej publikacji.
Tereny placu Wałowego tętnią życiem podczas Fety. Ale po czterech dniach intensywnego wykorzystania stają się przez kolejne ponad 360 oazą spokoju i ciszy odwiedzaną przez nielicznych turystów. A szkoda, bo plac Wałowy i okolice kryją niejedną ciekawą budowlę i wiążą się z niejedną interesującą historię.
W spotkaniu zorganizowanym w tytułowym miejscu – na środku placu Wałowego wzięło udział kilkadziesiąt osób. Każda z nich otrzymała bezpłatny egzemplarz przewodnika. A osoby zainteresowane uzupełniły swoje zbiory o wcześniejsze przewodniki oraz zakupiły książkę o historii Dolnego Miasta.
Kiedy nowe wydawnictwo trafiło do rąk odbiorców – zaczęła się pierwsza wymiana zdań i opinii. A ponieważ wśród zaproszonych gości byli też mieszkańcy tych właśnie okolic, których fotografie i wspomnienia wykorzystaliśmy w przewodniku, to im właśnie zawdzięczamy żywe komentarze, kiedy rozpoznali siebie lub sąsiadkę na konkretnym zdjęciu lub też przeczytali fragment swojej wypowiedzi zacytowany na jednej ze stron. Ciekawe ile jeszcze podobnych sympatycznych reakcji wywołają te przewodniki wśród naszych czytelników w ich domach, w domach ich sąsiadów i znajomych.
O godzinie 13:00 można było udać się na zwiedzanie Małej Zbrojowni. Profesor Jakub Szczepański opowiedział wszystkim zainteresowanym osobom historię tego miejsca, a potem wycieczka udała się do środka budynku, aby militarna przeszłość mogła spotkać się z artystyczną teraźniejszością.
W ciągu zaplanowanych trzech godzin promocji mniej więcej 200 subiektywnych przewodników po Placu Wałowym i okolicach znalazło swoich nowych właścicieli. Kolejne będą trafiać do rąk osób zainteresowanych podczas następnych wydarzeń organizowanych przez Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku. Pewna partia przewodników będzie też dostępna pod koniec tego miesiąca w Instytucie Kultury Miejskiej.
Opowiadacze dziękują wszystkim osobom, które były w sobotę na placu Wałowym i już teraz proszą o rezerwację jednego sierpniowego i jednego wrześniowego terminu. Jeszcze podczas wakacji będzie miała miejsce premiera przewodnika „Dolne Miasto z kajaka”, a jako ostatnia zadebiutuje jesienią „Dzielnica fabrycznych kominów”.
Kronika zdjęciowa: Elżbieta Woroniecka i Jerzy Gajewicz.
Autor relacji – Jacek Górski.
[mappress mapid=”144″].
dzięki
Gerhard Jeske informiert: Als Kind, unter fünf Jahren, wohnten wir am Wallplatz Nr 6. In der Küche war noch ein Herd, eine Esse für offenes Feuer, die Triegel, Kochtöpfe wurden an Haken aufgehängt. Doch meine Mutter Herta, geborene Parschauer in Steegen-Stegna, kochte auf einem Spiritus Kocher mit zwei Flammen. Die Familie Parschauer wurde1729 von dem katholischen Fürstbischof aus Salzburg vertrieben, weil sie evangelisch waren. Sie waren Salzburger Fischer. Ein Dorf – Parschau- Parszewo liegt östlich der Weichsel, etwas nördlich gegenüber von Tczew. Allerdings existiert das Dorf schon ungefähr seit 1250