Radna

Czy znacie najbardziej chemiczną ulicę na Dolnym Mieście?…
Może to będzie zaskoczeniem, ale taką ulicą jest właśnie ulica Radna.
Nie wierzycie? Oto dowód…

Rad to pierwiastek chemiczny z grupy metali ziem alkalicznych o symbolu Ra (od łacińskiego Radium).
A skoro o symbolach mowa – Na to symbol sodu (od łacińskiego natrium).

Odłóżmy jednak na bok to żartobliwe skojarzenie Rad + Na i skupmy się na faktach.
Ulica Radna biegnie od początku swojego istnienia w tej samej prostej linii, co współczesna Łąkowa i współczesna Wróbla. Przez całą długość tych trzech ulic środkiem płynęła kiedyś woda w jednym z trzech rowów odwadniających Dolne Miasto. Rowów, które powstawały w XVII i na początku XVIII wieku. Datę akurat jej wytyczenia szacuje się na rok mniej więcej 1650. Chociaż wówczas istniały w tym miejscu dwie ulice przypisane do dwóch brzegów wykopanego kanału. Ścieżka wzdłuż brzegu od strony zachodniej (bliżej współczesnej Przyokopowej) nosił nazwę Kuckuckengasse czyli Kukułczej. Radna wcześniej nazywała się PestilenzgasseA ścieżka po drugiej stronie czyli bliżej wałów fortyfikacyjnych ze względu na sąsiedztwo pobliskich zabudowań w których obowiązywała kwarantanna (były to tzw. Domy Zarazy) przybrała nazwę Pestilenzgasse czyli Zarazy. Nazwa ta ponad 100 lat później wyparła też wspomnianą wcześniej Kukułczą i w ten sposób mniej więcej w 1763 roku ujednolicono nazwy dla obu brzegów kanału.
Musiało minąć kolejne ponad 130 lat, aby na przełomie lat 1882 i 1883 na mapie pojawiła się w tym miejscu nazwa Gartengasse. Trzeba przyznać, że ulica Ogrodowa musiała wywoływać zdecydowanie bardziej miłe skojarzenia, niż ta medyczna i epidemiologiczna wcześniejsza nazwa.
Nie była jednak to ostatnia zmiana przed II wojną światową. Kiedy przyszedł rok mniej więcej 1929 – na domach zawisły tablice z nową nazwą ulicy. Tym razem jej patronem został Karl August Groddeck – nadburmistrz miasta w latach 1851-1862. Ulica Groddeckgasse funkcjonowała do 1945 roku. I należało do niej łącznie tylko 5 kamienic leżących pomiędzy ulicą Zieloną i ulicą Toruńską.
Po wojnie przemianowano ją na istniejącą do dzisiaj ulicę Radną (czyżby jakieś nawiązanie do funkcji przedwojennego patrona?…).

W uzupełnieniu zapraszamy do obejrzenia trzech znanych nam zdjęć kamienic z ulicy Radnej zrobionych w 1979 r.

 

Autor artykułu: Jacek Górski.

Do stworzenia fragmentu mapy wykorzystano stronę Mapster.

Autor wszystkich czarno-białych powojennych fotografii: Artur Wołosewicz.

Źródło: Sobiecka L., Kaliszczak M. (ed.), Gdańsk – Dolne Miasto. Dokumentacja historyczno-urbanistyczna, PP Pracownie Konserwacji Zabytków Oddział w Gdańsku Pracownia Dokumentacji Naukowo-Historycznej, Gdańsk 1979.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *