Raport z obławy na spekulantów

Gdańsk, 13 sierpnia 1982 roku.

Raport z obławy na spekulantów

W czwartek 12 sierpnia roku bieżącego na wniosek aktywnych portowców gdańskich udaliśmy się w godzinach porannych na jedno z gdańskich targowisk, a dokładniej na rynek potocznie zwany „rynkiem na Chmielnej” w celu przeprowadzenia akcji „Spekulant’82”.

Na miejsce zbiórki zjechało 72 pracowników Zarządu Portu Gdańsk (tu trzeba podkreślić wyjątkowe poświęcenie części aktywistów, którzy przybyli na to spotkanie bezpośrednio po zakończeniu nocnej zmiany na zakładzie). Siły milicyjne reprezentowali pracownicy operacyjni Wydziału do Walki z Przestępstwami Gospodarczymi Komendy Miejskiej MO w Gdańsku.

Cała operacja została starannie przygotowana. Wcześniej odbyła się wspólna narada sztabowa poprowadzona przez podpułkownika Władysława Sikorskiego oraz kapitana Czesława Audiejusa omawiająca dokładny plan działania. Wszystko zostało ustalone co do minuty.

Zadaniem specjalnie zebranych tego dnia na rynku osób była staranna obserwacja wszystkich sprzedających i zwrócenie bacznej uwagi na tych handlarzy, którzy oferują klientom towary produkcji krajowej po cenach spekulacyjnych.

Punktualnie o godzinie 9:30 cały teren został szczelnie otoczony przez patrole WSW oraz trzy kompanie ZOMO.

To był sygnał do rozpoczęcia akcji zatrzymań.

Błyskawicznie przeprowadzona akcja była zaskoczeniem dla spekulantów. Robotniczo-milicyjne patrole systematycznie doprowadzały do kontroli kolejnych podejrzanych, którzy byli natychmiast legitymowani i spisywani. Pierwszy samochód ciężarowy zapełnił się nieuczciwymi handlarzami już kilkanaście minut później i udał się z nimi w kierunku Komisariatu MO nr II przy ulicy Piwnej.

W efekcie sprawnie przeprowadzonej akcji zatrzymano na gorącym uczynku 86 spekulantów. W 12 wypadkach wszczęto już postępowanie przygotowawcze. Skierowano też już 14 pierwszych wniosków do kolegium. Nie obyło się bez wymierzania mandatów karnych oraz przeprowadzania postępowań wyjaśniających.

Wśród spekulantów na szczególne napiętnowanie zasługuje mieszkanka Starogardu Gdańskiego, która sprzedawała po zawyżonych cenach składane wędki, kołowrotki, wzmacniacze i kalkulatory o łącznej wartości 50 tysięcy złotych. Inna obywatelka – tym razem zamieszkała w Gdańsku handlowała wyrobami ze srebra. Posiadała przy sobie biżuterię o wartości 65 tysięcy złotych. Spekulanci oferowali też klientom drogie zegarki, oryginalną kawę turecką i papierosy.

Czwartkową operację można uznać za zamkniętą z pozytywnym skutkiem. Czas pomyśleć o kolejnej obławie – może już w następnym miesiącu…

Stopień milicyjny oraz imię i nazwisko nie zachowały się




Autor spreparowanego tekstu: Jacek Górski.

Tekst ten powstał na podstawie artykułu opublikowanego na pierwszej stronie „Dziennika Bałtyckiego” (wydanie piątkowe – numer 158 z datą 13-15 sierpnia 1982 r.).

Autorem zdjęcia z „Dziennika Bałtyckiego” wykorzystanego w tym wymyślonym tekście jest znany fotoreporter współpracujący z lokalną prasą – Marek Zarzecki.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *