Róg Łąkowej i Thalmanna

Moja babcia przywiozła z Warszawy takie powiedzonko. Jeżeli nie chcesz się z kimś widzieć – wybierz na miejsce spotkania „róg Brackiej i Trębackiej”. Obie ulice faktycznie znajdują się w Warszawie. Tylko, że jedną od drugiej dzieli dystans, który można pokonać w niecałe 10 minut samochodem, a dwa razy dłużej idąc na piechotę.

Reduta Wyskok 3 m. 1 Róg ŁąkowejA wspominam ten cytat celowo, bo i na Dolnym Mieście od czasu do czasu pojawiały się i pojawiają podobne kwiatki związane z ulicami. Chociaż podejrzewam, że wynikają one bardziej z niewiedzy albo pośpiechu, niż z celowego wprowadzania w błąd. Pierwszym przykładem niech będzie omawiana już wcześniej seria ogłoszeń związanych z kupnem i sprzedażą maszyn do szycia na których w latach 50. Reduta Wyskok znajdowała się wówczas na końcu Łąkowej (sic!). Załączone ogłoszenie ukazało się na stronie czwartej „Dziennika Bałtyckiego” w numerze z 10 stycznia 1958 r.

Słup-pułapkaW 1979 r. pewien dziennikarz w swoim artykule opublikowanym 5 lipca 1979 r. w 149 numerze „Dziennika Bałtyckiego” na stronie 4 wymienia inną ciekawą lokalizację. Artykuł sam w sobie informuje o ważnym problemie i niebezpieczeństwie wynikającym z potencjalnego przewrócenia się drewnianego, spróchniałego nieużywanego już słupa trakcji tramwajowej stojącego w pobliżu postoju taksówek na ulicy Śluza. Zatem od strony przekazu i komunikatu nie można nic temu artykułowi zarzucić. Tylko jak znaleźć wspomniany przez J. „róg ulicy Łąkowej i Thälmanna” (sic!)?…

Ale żeby nie skupiać się wyłącznie na czasach powojennych – oto informacja z 19 czerwca 1926 r. opublikowana w 138 numerze  Gazety Gdańskiej „Echo Gdańska” też akurat na stronie 4, którą powinni być wówczas zainteresowani wszyscy podróżujący komunikacją tramwajową. Zmiana przystanków tramwajowychOtóż przekazywało się wówczas do wiadomości, że następuje likwidacja przystanków linii 3 i 4, które znajdowały się na „narożniku Mattenbuden i Weidengasse” czyli róg dzisiejszych ulic Szopy i Łąkowej (sic!). Gdzie jedna, a gdzie druga ulica?…

Jak wynika z powyższych przykładów – ulica Łąkowa to ulica krzyżująca się chyba z prawie wszystkimi ulicami na Dolnym Mieście 8^). Wystarczy spojrzeć na poniższą mapkę i zlokalizować ulice – Szopy, Thalmanna i Redutę Wyskok, a potem zwyczajnie skrzyżować je z Łąkową. Jakie to proste…

Wycinek mapy z 1973 r.

A może Państwo też spotkali się kiedyś z podobnymi przypadkami?…

Fragment mapy pochodzi z planu Gdańska wydanego w 1973 r.

Autor artykułu – Jacek Górski.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Gosia pisze:

    Odnośnie tego „narożnika Mattenbuden i Weidengasse”. Czy nie chodzi przypadkiem o to, że zlikwidowano 2 przystanki (jeden przy rogu Mattenbuden i drugi przy Weidengasse), a zamiast nich w nowym miejscu („pomiędzy skasowanemi przystankami”) umieszczono jeden nowy? Tak bym rozumiała to ogłoszenie 🙂

  2. Jacek Górski pisze:

    Pani Gosiu – też tak może być.
    Liczba mnoga „przystanki” – może odnosić się faktycznie do dwóch różnych przystanków na dwóch różnych ulicach albo dla dwóch przystanków (jeden dla tramwajów jadących w jedną stronę, drugi dla tych jadących w stronę przeciwną) na tym fikcyjnym rogu.
    Dziękuję za podpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *